FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Tajemný Lokov a jak ke jménu přišel [ Pověst ]

Tajemný Lokov a jak ke jménu přišel
V Krhově, na jehož katastru Lokov leží, vyprávějí, že kopec je dutý a spočívá na čtyřech zlatých sloupech, které jsou od sebe vzdáleny tak, že jeden sloup je u krhovské školy, druhý u panského lesa, třetí na Vlčím vrchu a konečné čtvrtý blízko Žítkové u hranice krhovsko-žítkovské. Kdysi prý se rozprostíralo na Lokově veliké město, které se propadlo do země. Uprostřed tohoto města, mezi čtyřmi sloupy leží kámen a pod ním je uložený poklad krále, který kdysi v tomto městě vládl. Až jednou někdo tento kámen najde a odvalí, stane se Krhov nejbohatší vesnicí v kraji.

Stalo se na stráni toho kopce, že pasoucí se voli náhle záhadně zmizeli. Marně se po nich pasáci sháněli. Tu potkali černě oděného muže, který se jich tázal, cože tu pohledávají, a pasáci se mu svěřili se svým neštěstím. Tajemný muž je odkázal hledat na místo, kde předtím nejvíce pátrali a hle, voli tam stáli tak, jako by nikdy nebyli pryč. Pasáci byli neznámému velice vděční a chtěli se mu odměnit nějakou službou. Muž je poprosil o laskavost, aby mu přinesli vejce od černé slepice a mléka od černé krávy. Pasáci si pospíšili vyplnit nezvyklou prosbu a přinesli žádané věci. Když se vrátili, zastihli černého muže, jak čte ve veliké knize a domysleli se, že mají co do činění s černokněžníkem. Ten přijal přinesené věci, pěkně poděkoval a pak švihl třikrát proutkem o zem, mumlaje při tom nesrozumitelné zaříkadlo. V tu chvíli se země otevřela a z nitra zazářily nevídané poklady zlata a drahých kamenů. Černokněžník kázal užaslým pasákům nabrat si z pokladů, kolik chtějí a kolik unesou. Avšak neskromní pasáci se rozhodli, že půjdou domů pro vůz. Když se s vozem vrátili, poklad již nenašli. Místo něho čněl ze země jen obrovský balvan.

Později si černokněžník zbudoval na kopci hrad, ve kterém bydlel. Z neznámého důvodu uzavřel smlouvu s rodinou nějakých Čajčíků, kteří bydleli ve Bzové. Ti mu za úplatu chovali černou krávu a černou slepici a mléko a vejce mu odevzdávali, neboť ty věci potřeboval ke svým kouzlům. Jednou vyprávěl černokněžník Čajčíkům, s nimiž se přátelsky stýkal, o pokladu, který je ukryt pod balvanem na hradě. Podle čarodějova vyprávění obsahoval poklad, kromě jiných cenností a zlata, i divotvorný zlatý luk. Čajčíkovi od té doby nemysleli na nic jiného, než jak by se toho luku a bohatství zmocnili, a plánovali jak obelstí kouzelníka a vyzvednou poklad bez jeho vědomí. O černou slepici i krávu se dočista zapomněli starat. Černokněžník však jejich úmysly prohlédl a znechucen lidskou hamižností zaklel hrad a ten se propadl hluboko pod zem. S hradem zmizel i černokněžník, zlatý luk a poklad. Čajčíkovi nepřestávali dál blouznit o zlatém luku v kopci a prozradili sousedům, jak se s kouzelníkem spřátelili, a vše, co věděli o pokladu. Protože Bzované a Krhovjané neměli doposud jméno pro černokněžníkův kopec, nazvali ho po zlatém luku Lukovem. Později název zlidověl na Lokov.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Bojkovice.cz

Typ záznamu: Pověst
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 19.12.2003 v 18:40 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule