FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Z Horní Čeladné přes Kněhyni na Pustevny [ Turistická trasa KČT ]

Z HORNÍ ČELADNÉ PŘES KNĚHYNI NA PUSTEVNY
10 km (12 km s vrcholem), červená

Výstupová trasa z údolí Čeladenky na hlavní hřeben Radhošťských Beskyd. Značné výškové rozdíly, středně náročná.

Z rozcestí Horní Čeladná - kaple jdeme po silnici proti proudu říčky Čeladenky. Asi po 200 metrech odbočujeme vlevo přes most a lesní asfaltovou cestou stoupáme 4 km úbočím Malé Stolové až na rozcestí, kde se zleva připojuje žlutá značka z Kunčic pod Ondřejníkem. Výhledy jsou v této části omezené, pouze lesními průseky vidíme Čeladnou a Ondřejník. Z rozcestí Pod Malou Stolovou pokračujeme chodníčkem úbočím Kněhyně, odtud začínají pralesovité porosty jeřábové smrčiny a táhnou se celou hřebenovou částí mezi Kněhyní a sedlem Tanečnice. Po 2 km dojdeme k rozcestí Kněhyně, sedlo, zvaného též Kněhyňská louka. Příjemné místo k odpočinku, výhledy do údolí Čeladenky a k Podolánkám. Odtud 1 km na vrchol Kněhyně, (na vrcholu mohyla z velkých urovnaných kamenů, vrcholová kniha, z původního lesa zůstaly jen suché kmeny, ale i přesto omezené výhledy na Lysou horu a Smrk), návrat z vrcholu toutéž cestou. Pod sedlem je studánka s dobrou vodou a pomníček partyzánky Růženy Valentové. Ze sedle cesta pokračuje travnatým chodníkem a pak příkřeji stoupá na Čertům Mlýn. Zde je množství věžovitých staveb z volně naskládaných plochých kamenů, stavby jsou až 2 metry vysoké a stále se obměňují a přibývají nové.

Vrchol Čertům Mlýn dostal název podle pověsti o mlýně, který zde postavil čert u kamenného žlebu. Tento, asi 50 metrový žleb, najdeme ve směru postupu zelené značky, kousek od vrcholu. V okolí žlebu jsou velké pískovcové bloky, na kterých jsou patrné jednotlivé desky usazovaných vrstev, tím tyto bloky vypadají jako obří zkamenělé knihy. Z Čertova Mlýna scházíme prudce dolů do sedla Tanečnice, cestou již můžeme vidět Pustevny a Radhošť.

V sedle Tanečnice je křižovatka se zelenou značkou vedoucí z Pusteven do Kunčic pod Ondřejníkem. Pohodlná široká kamenitá cesta nás dovede na vrchol Tanečnice a pak již mírně klesáme na Pustevny. Široké sedlo Pustevny patří k nejnavštěvovanějším místům v Beskydech. Název vznikl od pousteven, poslední poustevník zde žil ještě v roce 1874. Naši pozornost upoutají stylové dřevěné chaty "Maměnka" a "Libušín" vystavěny v roce 1894 dle návrhu arch. D. Jurkoviče, kamenná chata Šumná a horský hotel Tanečnice nabízející stravování a ubytování. Doporučuji návštěvu koliby "U Zariše" s valašskými specialitami. Pustevny jsou střediskem pro zimní a letní sporty - jsou zde lyžařské vleky a upravované sjezdovky, množství běžeckých tratí a cykloturistických tras, celoročně v provozu je sedačková lanovka z Trojanovic-Ráztoky.

Dopravní spojení: Z Frýdku - Místku přes Frýdlant nad Ostravicí do Čeladné, autobusem z Čeladné na Horní Čeladnou-kaple. Parkoviště na Horní Čeladné u hotelu Kněhyně nebo pod penziónem "U Holubů".

Z Pusteven autobusem do Rožnova pod Radhoštěm nebo sedačkovou lanovkou do Trojanovic-Ráztoky, pak autobusem do Frenštátu a vlakem z Frenštátu směr Frýdlant nad Ostravicí a Frýdek - Místek nebo směr Veřovice, Valašské Meziříčí.

Parkoviště v Trojanovicích-Ráztoce; Pustevny (výjezd autem na Pustevny pouze z Prostřední Bečvy).


Zpracovali manželé Horečtí

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.KCT-MSK.cz

AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 05.03.2010 v 12:04 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule