FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Suchý vrch, Kramářova chata [ Rozhledna nebo věž ]

Na vrcholu Suchého vrchu (995m.n.m) byla turistická bouda postavena za cenu tehdejších 10 000Kč již v roce 1925.
Základní kámen současné budovy na tomto vrcholu byl založen 22. srpna 1926. Stavební náklady se rozhodlo tehdejší předsednictvo Klubu Českých Turistů v Jablonném, umořit vydáním zúročitelných dluhopisů v hodnotě 100 Kč.

Stavba trvala dva roky a dne 6. července 1928 tak mohla být chata otevřena široké veřejnosti.
Později byla u chaty postavena v letech 1931-32 i vodárenská věž vysoká 33 metrů. Tato se později stala i rozhlednou, která se do roku 1986 dočkala hned dvou zásadních přestaveb a úprav. Prosklená plošina z let 60tých zmizela a nahradil ji podivný komolý kužel z měděného plechu.

Dne 26. srpna 1937 byl na chatě přítomen i prezident Dr. Edvard. Beneš se svými spolupracovníky s nimiž zde absolvoval inspekční cestu po tehdy budovaném pohraničním opevnění. Jedním z doprovázejících pak byl i náčelník generálního štábu, armádní generál Ludvík Krejčí. Tento zde v Jablonném nad Orlicí po válce žil až do své smrti. Poté byl pohřben ve svých rodných Tuřanech u Brna.

Prvním správcem a nájemcem nové chaty byl pan Jan Černý, vystřídal ho poté pan Jan Telecký, který zde pracoval až do okupace v březnu 1939. Tehdy ji začala využívat wehrmacht i luftwaffe jako zotavovnu pro německé důstojníky, kteří zde z dlouhé chvíle navštěvovali i bývalé objekty našeho opevnění.

Krátce po osvobození byla chata dne 1.června 1945 znovu zpřístupněna veřejnosti. Správu nad ní zajišťovalo družstvo VZLET, což byla oblastní správa tělovýchovy v Pardubicích. To s sebou přineslo i změnu jména chaty a tak se z Kramářovy chaty stává chata Tyršova a národním správcem je jmenován pan Leo Víšek.
Bohužel tato vzácná stavba, již mnozí odborníci přirovnávají k Masarykově chatě na Šerlichu se na počátku devadesátých let minulého století stala jednou z mnoha ukázkových nepovedených privatizací. Z relativně fungujícího zařízení se tak časem stávalo jen občas otevřené a nakonec došlo k jeho úplnému uzavření. Majitelé se úspěšně střídali, z chaty měl být dokonce jakýsi noční klub či spíše azyl pro vášněchtivé. Z tohoto také sešlo a tak je chata koncem 90 let úplně opuštěná a chátrá. Co šlo uvnitř odmontovat či ukrást, to bylo odmontováno či ukradeno, takže zbyly jen holé zdi a bylo jen otázkou času, kdy dojde k nejhoršímu.
To se také stalo a v roce 2003 chatu 'zcela náhodou' zachvátil požár. Dle policie se požár nevzal v chatě sám od sebe, což upřímně řečeno u takového torza bylo jen otázkou času. Hasiči se sice snažili, ale z původního architektonického skvostu zbylo jen málo. Policie případ tohoto žhářství tradičně odložila.

V současné době je chata zpoloviny demolována a nový majitel údajně uvažuje o postavení restaurace jenž by splňovala současné normy. Přeloženo do češtiny - chata bude mít s tou původní jen pramálo společného. Ale nechme se překvapit.
Na každý pád z původního odhadu cca 10mil. za zprovoznění opuštěné chaty, která byla díky rekonstrukci v polovině osmdesátých let co do hrubé stavby v dobrém stavu, se staly desítky milionů za "rekonstrukci toho co zbylo".

Stav: V provozu.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
DALŠÍ INFORMACE: http://pamatky.opevneni.cz

Typ záznamu: Rozhledna nebo věž
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 16.03.2005 v 14:53 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule