FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Opatovice nad Labem

Opatovice nad Labem tvoří dnes s obcí Pohřebačka jeden správní celek s téměř dvěma tisíci obyvatel.

Archeologické průzkumy, které zde byly v minulých desetiletích prováděny, potvrzují, že se zde nacházela sídliště slovanských kmenů. Opatovice leží na historické půdě opatovického kláštera při pravém břehu Labe v severní části pardubického okresu. Klášter benediktinského řádu byl založen jako sedmý klášter v Čechách r. 1086 králem Vratislavem II. Časem se stal významným střediskem celého kraje. Nejvýznamnějším představeným kláštera byl opat Neplach, vyslanec císaře Karla IV. V r. 1421 byl klášter vypleněn a zničen husity vedenými Divišem Bořkem z Miletína a již nikdy nebyl obnoven. Dominantou obce je kostel sv. Vavřince se základy patrně z 2. pol. 13. stol., přestavěný r. 1421. Kostel je jednolodní s pravoúhlým presbytářem a věží zakončenou gotickým kamenným jehlanem s cimbuřím. Dalšími významnými památkami jsou sochy sv. Jana Nepomuckého před mlýnem, sv. P. Marie, a sochy sv. Josefa a sv. Václava.

V blízkosti obce odbočuje z Labe a obcí protéká uměle vybudovaný Opatovický kanál, který byl vystaven k napájení rybníků a dnes zavlažovací soustavy. Kanál dlouhý 32,7 km dal postavit Vilém z Pernštejna ke konci 13. stol. Dnešní Opatovice nad Labem jsou moderní obcí s kompletní infrastrukturou, mateřskou a základní školou, lékařským střediskem a poštou. Pro potřeby obyvatel je v obci několik obchodů, restaurací a čerpací stanice pohonných hmot. Na katastru obce byla v letech 1956-60 postavena jedna z nejlépe prosperujících tepelných elektráren v republice.

V posledních letech byly zavedeny vodovod a kanalizace v Pohřebačce a dobudovány v Opatovicích, postavena nová čistička odpadních vod. Obě obce jsou plynofikovány či teplofikovány. Není tedy divu, že si mnohé podniky vybraly za sídlo firmy právě tuto obec. Úspěšně se rozvíjí i soukromá bytová výstavba, pro kterou obec vytváří dobré podmínky budováním inženýrských sítí.

Pestré jsou rovněž spolková a klubová činnost a sportovní život v obci. K nejaktivnějším patří divadelní soubor a fotbalový oddíl.

Mezi další pamětihodnosti, které dotvářejí ráz obce, je nutno zmínit Morávkův mlýn, faru, budovu obecního úřadu a staré školy, areál bývalé Zemské vychovatelny či Nohejbalovu vilu s pamětní deskou významné rodačky a přední představitelky české historické vědy a numismatiky univ. prof. PhDr. E. Nohejlové - Prátové.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: správce systému (www.oblasti.cz) org. 2, 21.11.2005 v 21:49 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule