FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Prof. August Stradal

Narodil se 17. května 1860 v Teplicích v Čechách. Jeho otec byl advokátem a členem městské rady. August Stradal absolvoval klasické gymnázium v Litoměřicích a hudební konzervatoř ve Vídni, jeho lektory byli: profesoři Anton Door, Theodor Lescheticky a světoznámý mistr Anton Bruckner. Mladý umělec odešel 20. září 1884 do Výmaru a stal se stálým žákem světoznámého hudebního skladatele Franze Liszta, kterého doprovázel v letech 1885 a 1886 do Budapešti a Bayreuthu.
Po návratu do Teplic pracoval A. Stradal jako profesor hudby do roku 1890. Ve 30. letech se v Krásné Lípě oženil s Rosou Zweigeltovou, zde se také trvale usídlili. Profesor Stradal byl velkým zastáncem hudebních děl Franze Liszta a uměleckým zpracovatelem skladeb Antona Brücknera, v jehož Uměleckém svazu se sídlem v Litoměřicích působil až do sklonku svého života. August Stradal byl tvůrcem několika literárních děl, jako např. Vzpomínky na Franze Lista, Malý svaz apod., která vyšla v nakladatelství Paula Haupta v Bernu v roce 1929. V roce 1928 se August Stradal stal laureátem čs. Státní ceny.
Prof. August Stradal zemřel 13. března 1930 v Krásná Lípě. Pochován je v rodinném hrobě Zweigeltových v Krásném Buku.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: Barbora Laštůvková (České Švýcarsko o.p.s.) org. 2, 17.05.2006 v 13:48 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule