FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Historie obce Nivnice [ Historie (archivní dokument) ]

Nivnice je jednou z nejstarších obcí na Moravě. První historická zpráva je z roku 1261. Je v kopii darovací listiny, kterou brumovský purkrabě pan Smil ze Střílek daroval obec Nivnici cisterciáckému klášteru ve Vizovicích. Dějiny Nivnice, pak byly dlouho spjaty s osudy vizovického zboží. Klášteru náležela až do likvidace v době husitské. V čele vzrůstající obce byl rychtář spolu s konšely. Je doloženo, že na začátku 15. století stál nad vesnicí, v místech nynějšího hřbitova, kostel sv. Michala společně farou a školou.
Po zničení vizovického kláštera si jeho statky rozdělila statky šlechta. Nivnici si přisvojovali Cimburkové, rod z Víckova, zvlástě páni z Kunštátu. Po Kunštátech náleželo městečko Blíživcům z Blíživce. Vsí byla Nivnice ještě v roce 1468, ale v roce 1517 se poprvé setkáváme s jeho označením jako městečko. Od roku 1535 náležela Nivnice k uherskobrodskému panství a držel ji Jan z Kunovic a Uherského Brodu. V té době byly ve vsi a v okolí budovány tradiční mlýny. O několk let později připadla Nivnice k panství uherskoostrožském a vlastnil ji Arkleb z Kunovic. Stav obce dokumentuje tamní urbář z roku 1592. Obec tehdy měla tři mlýny a vrchnostenský šenk. Žilo zde na 850 osob.
Poprvé se Nivnice připomíná ve falzu, hlásícím se k roku 1261, tehdy byla darována nově založenému klášteru ve Vizovicích. Klášterním zbožím zůstala až do zániku kláštera, i když v mezidobí patřila i drobným šlechticům, v 16. století byla přičleněna k uherskobrodskému panství. V roce 1517 je poprvé jmenována v pramenech jako městečko. Události třicetileté války i následné vpády z Uher se městečka těžce dotýkaly, v letech 1663 a 1683 bylo vypáleno. 18. století přineslo období klidu, městečko i selské usedlosti prosperovaly. Většina obyvatelstva nacházela obživu v zemědělství a chovu dobytka, na zdejší dobytčí trhy se scházeli kupci z širého okolí ještě na počátku tohoto století.
Od roku 1872 vyráběla Prágrova pálenice známou slivovici, dnes se zde vyrábějí likéry, ovocné šťávy a sirupy, známé pod značkou výrobce Linea Nivnice. Na počátku 20. století v městečku pracovaly tři mlýny, z nichž nejstarší Bartkův je podle ústního podání rodištěm J. A. Komenského, na mlýně je umístěna pamětní deska.Mlýn spolu s vnitřním mlýnským zařízením je památkově chráněn. Učitele národů dnes připomíná pomník na náměstí, který je dílem sochaře Jana Becka a původně stával na Mariánském náměstí v Uherském Brodě.Místní muzeum je zaměřeno na dokumentaci života J. A. Komenského. Národopisně patří Nivnice k výrazným krojovým obcím Slovácka, v nichž se udržují lidové zvyky a prvky lidové výroby. Domy č.p. 95 a 379 jsou památkami lidové architektury.
Kostel Andělů Strážných je barokní, pochází z poloviny 18. století, další památkou v obci je barokní pamětní kříž s nápisem s chronogramem, pocházející z r. 1786

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nivnice.cz

AKTUALIZACE: Pavel Kuča org. 56, 11.03.2007 v 13:10 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule