FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Odešel pan Jan Miroslav Krist

Ve čtvrtek 11. ledna 2007 zemřel ve věku 74 let Jan Miroslav Krist, choreograf, tanečník, dramaturg a velká osobnost jihomoravského folklorního hnutí.
Poslední rozloučení s panem Kristem bude v pátek 19. ledna v 17 hodin v obřadní síni Krematoria v Brně.
Jan Miroslav Krist se narodil 3. 9. 1932 v Brně. Do folklorního hnutí se aktivně zapojil v roce 1949, kdy se stal členem Slováckého krúžku (později Hradišťan) a studentského folklorního hnutí z Uherském Hradišti. Byl spoluzakladatelem a prvním uměleckým vedoucím Olšavy v Uherském Brodě, kde působil v letech 1951-1956 a 1959-1972. Jako umělecký vedoucí, dramaturg, režisér a choreograf spolupracoval se Slováckým krúžkem v Praze, s folklorními souborem Velička, Lipovjan, rozmarýn, Světlovan a dalšími. Od roku 1955 je členem Slováckého krúžku v Brně (byl starostou a vedoucím souboru dospělých). Významně zasáhl do historie MFF ve Strážnici jako autor pořadů i člen programové rady a senátu. Byl autorem pořadů na Dolňáckých slavnostech v Hluku, Horňáckých slavnostech a MFF v Brně. Zabýval se sběrem lidových písní a tanců na Uherskobrodsku, byl garantem realizace videoencyklopedie LIdové tance z Čech, Moravy a Slezska, publikoval v oboru folklorního hnutí a tanečního folkloru.
Tolik encyklopedie Od folkloru k folklorismu, která vyšla ve Strážnici v roce 1997.
Od té doby se Jan Miroslav Krist podepsal ještě pod dalšími projekty. Před několika lety vznikla šestidílná videoencyklopedie o verbuňku na Slovácku. Jan MIroslav Krist se podílel na choreografii skladby Tance domova pro Všesokolský slet v roce 2006 a nemohu opomenout jeho význam při realizace projektu, díky kterému byl v listopadu 2005 slovácký verbuňk zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Ve středu 17. ledna můžete na Jana Miroslava Krista zavzpomínat ve Folklorním okénku na Radiu Proglas od 16.55. Pokud byste poslali svoje vyznání nebo vzpomínku, ráda ji do pořadu zařadím. Pište na bizova@proglas.cz.

Helena Bízová

Zemřel Jan Miroslav Krist
Ve věku nedožitých 75 let zemřel 11.ledna výrazný představitel folklorního dění na Moravě Mgr. Jan Miroslav Krist, jehož život byl už od útléjo mládí spojen s lidovým uměním. Rodina a kulturní veřejnost se s ním rozloučí v pátek 19.ledna v 17 hodin v brněnském krematoriu.

Uvědomělý vztah k folkloru získal J.M.Krist na sklonku čtyřicátých let mezi vlkošskou omladinou na Kyjovsku a mezi skauty v Uherském Hradišti. Zpíval a tančil v uherskohradišťském Slováckém krúžku a později v souboru Hradišťan. V uherskobrodském souboru Olšava byl v letech 1953 a 1954 uměleckým vedoucím a v letech 1964 až 1971 předsedou jeho umělecké rady, v letech 1957 až 1959 tanečníkem, konferencieérem a režisérem souboru Jánošík v Brně, v letech 1971 až 1975 uměleckým vedoucím souboru Lipovjan v Lipově a zřejmě nejdelší bylo jeho působení v brněnském Slováckém krúžku - po letech 1955 a 1956 od roku 1973 do sklonku života, když v něm své ukušenosti zúročil také jako dlouholetý umělecký vedoucí i starosta, od roku 199 pak jako archivář a kronikář. Byl rovněž členem Slováckého krúžku v Praze, choreograficky a režijně spolupracoval se soubory Rozmarýn v Újezdci u Luhačovic, Světlovan v Bojkovicích a Dúbrava v Brně. Neopomenutelný je jeho podíl na přípravách a realizaci programů mezinárodního folkorního festivalu ve Strážnici, Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou, Kopaničářských slavností ve Starém Hrozenkově a Dolňáckých slavností v Hluku, byl též viceprezidentem mezinárodního folklorního festivalu v Brně.

Aktivity ve folklorním hnutí mu přinášely podle jeho vyjádření "především opravdová přátelství, hluboké zážitky, uspokojení z tvůrčí činnosti". Věřil, že přinesla něco i těm, kteří byli a jsou kolem něho, neboť se vždycky snažil podělit se s druhými o to, co poznal, co umí a co prožil. Čím více poznával folklor, tím víc stoupal jeho obdiv k tvůrčímu géniu lidu, tím pokorněji i k jeho uměleckým výtvorům přistupoval. Takového jsem J.M.Krista zejména při práci v programové radě strážnického folklorního festivalu i v samotném brněském Slováckém krúžku, který jsem v roce 1986 vedl na uměleckém zájezdu na folklorní slavnosti do Itálie v Avianu, Piancavallu, Barcisu, Bibione, Vigonovu a Laucu nebo v roce 1988 do Posla na Dny horníků a železničářů v Tarnowských Górách.

Kristova diplomní práce na Fakultě osvěty a novinářství na Univerzitě Karlově nesla název "Historie slováckých krúžků a vznik souborů lidových písní a tanců na Slovácku" - v roce 1970 ji vydal tiskem Ústřední dům lidové umělecké tvořivosti. Jako samostatný odborný pracovník Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, kam nastoupil 1.prosince 1991 po kratším působení ve funkcích ředitele Městského kulturního střediska S.Neumanna v Brně a pověřeného šéfa Kulturního a informačního centra města Brna, byl gaantem projektu Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska. Cílem projektu bylo vytvořit komplexní a spolehlivý pramen poznání regionálních typů a stylů tanců. Na 14 videokazetách je zachyceno kolem tisíce tanců z hlavních národopisných regionů republiky a ke každé byla vydána doprovodná publikace o rozsahu v průměru 160 stran. Jako produkční se podílel na realizaci projektu Lidová řemesla a lidová výroba v ČR.

Bohumil Hlaváček

DALŠÍ INFORMACE: Město Brno
Zveřejněno 13.01.2007 v 21:50 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule