FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Jedenadvacátý ročník Čermenských slavností je již minulostí

V pondělí skončil 21. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Čermenské slavnosti, který probíhal již od minulé středy. Zúčastnilo se ho 7 českých a zahraničních souborů a v jednotlivých programech se představily divákům v Dolní Dobrouči, Svitavách, Lanškrouně, Dolní Čermné, Žamberku a České Třebové. Uskutečnilo se 9 koncertů, 2 hudební večery, výstava a Hecboj pro účastníky.
Hlavní program festivalu se již tradičně konal sobotní odpoledne v Dolní Čermné a tentokráte v novém areálu a na zbrusu novém zastřešeném podiu. A to ještě pár dní před festivalem mnozí nevěřili, že festival již poběží v "novém". Podařilo se, a tak se premiéra konala a areál slavností získal zcela novou tvář. Dle pochvalných slov místopředsedy folklorního sdružení ČR p. Michálka, který byl jednou ze zahajovacích osobností festivalu, se Čermenské slavnosti zařadily mezi několik festivalů v celé republice s takovým areálem.
V sobotním Galaprogramu se postupně představily všechny soubory a téměř tisícovka návštěvníků měla možnost shlédnout to nejlepší v podání souborů Bystrina ze Slovenska, Ten- Drum Art Percussion z Tchaj-wanu a dále českých Jitřenka (Dolní Čermná), Baldrián (Pardubice), Nisanka (Jablonec nad Nisou), Jaro (Ústí nad Orlicí) a Světlovánek (Bojkovice). Celým pořadem velmi zdařile doprovázel Jakub Ryba.
Při slavnostním zahájení pozdravili přítomné senátorka L. Műllerová, P. Šilar za Pardubický kraj, L. Michálek za FoS ČR a mimo jiné i představitel Tchajpejské hospodářské a ekonomické kanceláře v Praze pan C.K. Liu, který nad samotným galaprogramem převzal osobní záštitu. S ostatními členy delegace se festivalu zúčastnil jako subjekt, který významně pomohl organizovat příjezd a pobyt tchajwanského souboru v ČR. Součástí vzájemné kulturní spolupráce pak byla i výstava krásných fotoobrazů z Tchaj-wanu přímo v areálu slavností.
Po celou dobu téměř tříhodinového programu ukazovali své umění lidoví řemeslníci a návštěvníci tak měli možnost si i výrobky z jejich dílny zakoupit.
Při oficiálním ukončení galaprogramu, při němž byly předány všem zúčastněným souborům upomínkové dárky, byl současně odměněn slovenský soubor Bystrina za prvenství v Hecboji.
Pak už následovalo samostatné atraktivní vystoupení tchajwanského souboru, které zahřálo všechny přítomné strhujícími rytmy a naprostou dokonalostí jednotného provedení bubenického stylu, doprovázeného prvky bojového umění. Podle vytrvalého potlesku bylo zřejmé, že se vystoupení líbilo. Navíc měl bezprostředně po vystoupení každý možnost vyzkoušet si své umění na některém z bubnů přímo na podiu, což přivítaly zejména děti.
Večer následovala diskotéka, přerušená tradičním ohňostrojem.
Celý festival shlédlo téměř tři tisíce lidí, a to je velkým zadostiučiněním všech, kteří pomáhali při jeho organizaci. Poděkování patří Folklornímu sdružení ČR za pomoc při organizaci pobytu tchajwanského souboru v ČR.
Festival byl podpořen Pardubickým krajem, Obcí Dolní Čermná a Městem Lanškroun.

Ing. Petr Ryba
p.ryba@ador.c

Zveřejněno 29.06.2009 v 23:15 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule