FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

24. Slunovrat v Pardubicích

Skoro už legendární festival se letos potřetí odehraje v Pardubicích, v pátek a v sobotu 6. a 7. června.
Na otázku, kde se konal předtím i lidé, kteří folkovou a country scénu nesledují příliš do hloubky, snadno odpoví, že ve Svojšicích u Přelouče. Přesun do nedalekých Pardubic měl řadu důvodů, technické a hygienické podmínky ve Svojšicích už nestačily představě muzikantů i návštěvníků tak rozsáhlé akce. V Pardubicích na koupališti Cihelna našel festival dobré útočiště a kvalitní zázemí. Příznivci folku a country tu mohou strávit dva dny plné hudby a přitom třeba využít lákadel moderního vodního areálu. V minulých dvou pardubických ročnících byla tahle možnost kvůli počasí spíš teoretická, ale o to víc si pořadatelé slibují, že bude letos na Slunovratu konečně krásně.
Slunovrat vznikl před téměř čtvrtstoletím jako ryze trampský festival, ale hudební proudy, které se převalily přes dvě generace, jsou dnes víc o hudební toleranci, a tak ve "škatulce" folk a country najdete hodně rozmanitého. Stejně to funguje i v dramaturgii Slunovratu. Páteční večer je víc o rytmu a radosti pod pódiem. Ojedinělý projekt Východočeských muzikantů ze skupin Poupata, Wild West a Lokálka nazvaný Pocta Johnu Denverovi přinese skoro dvacítku písní legendárního country písničkáře, jehož skladby u nás zdomácněly mimo jiné díky podání Žalmana, Wabi Daňka či Františka Nedvěda. Přeloučská kapela Gamba Blues Band patří k nejlepším bluesovým formacím u nás. Semtex s jeho populární Mašinkou asi není třeba představovat a půlnoc bude patřit Fleretu, který letos oslavuje dvacáté narozeniny.
Sobotní koncert, který začíná už ve 13 hodin bude naopak tradičně zaměřen na poslouchání a zpívání. Časné odpoledne patří desítce nejlepších z více než šesti set (!) skupin a sólistů, kteří na jaře zápolili ve třiceti dvou regionálních kolech Konkursu Zahrady a odtud se probojovali na Slunovrat. Skupiny Bezefšeho nebo Modrá kref osloví ty, kdo ocení dokonalé zpívání. Milovníky trampské muziky potěší kapely Hluboké nedorozumění, Falešná karta či vítěz Trampské Porty Lístek, nejmladší generaci zastupují dva čerství vítězové Folkového kvítku - břeclavská skupina Rovnátka a brněnská písničkářka Lucie Faltýnková. A pak už přijdou jména známá a nejznámější: Bokomara, Stráníci, dva vítězové loňské Zahrady ostravská trampská kapela Tempo di vlak a písničkář Jeroným Lešner. Jarret nedávno slavil deset let existence a domácí Poupata si stejné jubileum připomínala loni. Stejně jako tyhle dvě formace se do špičky tuzemské folkové a country scény už dávno propracovala šumperská kapela Happy To Meet, které loni na Slunovratu představila formace nejmladších bubeníků a na letošek chystá podobné překvapení.
Po několikaleté přestávce se na Slunovratu objeví Hop trop a závěr už bude patřit dalším legendám: právě pětadvacetiletým Nezmarům, kteří už zpívají ve čtyřech bez Pavlíny Jíšové, moc jim to jde a tvrdí, že už to tak zůstane, plzeňský Cop a nakonec Žalman a spol.
Součástí Slunovratu bude i vyhlášení Výročních cen časopisu FOLK & COUNTRY - Zlatých klíčů za rok 2002 v kategoriích Skupina, Zpěvák, Zpěvačka, Objev roku, Událost roku a Deska roku.
Uvádět bude moderátorská dvojice Honza Dobiáš a Radek Havel. K programu Slunovratu patří i nejrůznější soutěže a hry, okolí scény nabídne nejen bohatý sortiment občerstvení, ale i stánky s hudbou, knížkami a hudební nástroji, trampskými potřebnostmi a roztomilými pitomůstkami. Po skončení obou programů (vždy zhruba kolem půlnoci) je možné posedět, občerstvit se a zpívat u malé scény až do rána. V sobotu se areál otevírá už v devět ráno a moderní koupaliště nabízí plno možností, jak využít dopoledne. Takže plavky sebou.
Pro majitele vstupenek je připraveno táboření a parkování na louce přiléhající ke koupališti v ceně vstupenky. Je pamatováno i na úschovnu kol a úschovnu báglů. Na Slunovrat nesmějí psi a jiné zvířectvo, stejně jako na jiných festivalech. A protože jsme na koupališti, nesmí se dovnitř nosit cokoliv skleněného.

Areál pardubického koupaliště je na břehu Labe v krásném přírodním prostředí za městem, a přesto je to do centra kousek. Z nádraží asi 15 minut chůze nebo šest stanic autobusem číslo 16. Pro ty, co milují starodávno, bude od nádraží vypravován historický trolejbus. Motorizovaní návštěvníci najdou koupaliště podle benzinky ŐMV, u které zahnou.
Vstupenky jsou v předprodejích po celé republice k mání o hodně levněji než na místě. Je vstupenka na pátek, vstupenka na sobotu a značně výhodná permanentka. Děti, trpaslíci a vůbec osoby menší než 130 cm dostanou vstupenku na celý festival za 1 Kč. Slevy pro invalidy jsou pouze na místě.
Festival pořádá časopis FOLK & COUNTRY ve spolupráci s Agenturou Pohoda Pardubice a firmou P. Ministr, v.o.s. Festival se koná pod záštitou primátora města Pardubic a město Pardubice festival podporuje.
Aktuální informace lze najít na www.folkcountry.cz.

Michal Konečný

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 26.05.2003 v 17:50 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule