FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Šumperk [ Město nebo obec ]

Město Šumperk se rozkládá v malebném údolí řeky Desné, chráněné od severu masívem jesenických hřebenů. Město je správním, politickým a hospodářským centrem severozápadní Moravy. Město leží na 50° severní zeměpisné šířky a na 17° východní zeměpisné délky. Město Šumperk je jednou ze vstupních bran pohoří Jeseníky, které je členěno na Hrubý a Nízký Jeseník. Šumperk je právem označován za bránu do Jeseníků, protože leží na křižovatce cest, které vedou k nejvýznamnějším horským výchozím základnám - Skřítku, Červenohorskému sedlu, Ramzové a také k úpatí masivu Kralického Sněžníku. Šumperk tvoří střed tzv. městského regionu se spádovým územím 430 km2 a s počtem bezmála 100 tisíc obyvatel.

Kulturní a společenské akce probíhají zejména v Domě kultury, v Okresním vlastivědném muzeu, které je současně správcem památek v regionu, v Severomoravském divadle, kině OKO a v Okresní knihovně. Regionální i mezinárodní význam má Dům evropského setkávání, na jehož rekonstrukci se podílela i německá strana. zájmy nejmladší generace pečuje Městský dům dětí a mládeže Vila Doris a Městský dům dětí a mládeže. Pro poučení i zábavu slouží Zemědělský skanzen - Veteran muzeum a ZOO park Rapotín.Společenské a kulturní akce zhlédne ročně více než 300 tisíc návštěvníků ze Šumperka a z okolí.

Sportovnímu vyžití slouží zejména krytý plavecký bazén, dvě venkovní koupaliště, zimní stadion, sportovní střelnice, minigolf, tenisový areál (12 kurtů) s krytou halou, Tyršův stadion s hřišti na fotbal a další míčové hry. V areálu stadionu je moderní běžecká dráha, sportovní hala a kuželna. V okolí města jsou značené turistické trasy, běžecké tratě a ve Štědrákově Lhotě a v Horní Temenici jsou lyžařské vleky. Cyklisté mohou využívat cyklistické stezky, dokonce už tři roky funguje propojení na cyklotras z Polska přes Moravu až do Rakouska. Šestým rokem je v provozu Viktoria ranch klub v Temenici, kde je možno objednat si vyjížďky na koních nebo kurzy jízdy. Pro pěší turistiku je možno využívat okolí Šumperka, hlavně rozhlednu na Háji, ale i restauraci v osadě Nové Domky a na Bludovečku.

Partnerské vztahy Šumperka jsou už řadu let orientovány na polskou Nysu www.nysa.pl, na město Bad Hersfeld www.bad-hersfeld.de, ve Spolkové republice Německo, nizozemský Maarssen www.maarssen.org, na slovenskou Previdzu www.prievidza.sk, rakouský Ebreichsdorf www.ebreichsdorf.at a také město Mikulov www.mikulov.cz.

Průmyslová výroba je rozmístěna do většího počtu menších výrobních jednotek se zastoupením široké škály odvětví jako průmysl dřevařský, textilní, strojírenský, papírenský, zpracování kamene a stavebních hmot, potravinářský a další.

V Šumperku je také množství kulturních historických památek, které je možno nabízet v rámci uceleného produktu pro rozvoj turistického ruchu.

Bohatá nabídka zahrnuje ve městě celkem 55 evidovaných nemovitých kulturních památek, které jsou rozmístěny v celém jeho okolí. Samotný Šumperk je vyhlášen městskou památkovou zónou. V jeho okolí existuje řada památek lidové architektury.

K nejvýznamnějším atraktivním památkám v okolí, za kterými by mohli návštěvníci Šumperka zamířit, patří papírna ve Velkých Losinách, zámek Úsov s lovecko-lesnickým muzeem. K atrakcím - ač jistě ne historickým patří bezesporu i přečerpávací voní nádrž Dlouhé Stráně.

Zájemcům o lázeňství se nabízí lázně Bludov a Velké Losiny.

Město bylo založeno ve 13. století na královském území. Prakticky stále bylo v zástavě nejpřednějších českých a moravských šlechtických rodů. V roce 1391 získalo od moravského markraběte Jošta významná privilegia, zvláště mílové právo. Počátkem 16. století se stalo sídlem Žerotínů, kteří ho po požáru v roce 1513 do značné míry zvelebili. Již v roce 1562 se však měšťané vykoupili zpět ke královské komoře. Při té příležitosti byl Šumperku polepšen císařem Ferdinandem I. městský znak. Za účast na stavovském povstání ztratilo město královské svobody a v roce 1622 upadlo do područí Lichtenštejnů. Krátký rozkvět města po třicetileté válce přerušil požár města v roce 1669 a o deset let později čarodějnické procesy, kterým padlo za oběť 48 lidi.

Rozvoj plátenictví a zvláště monopol na výrobu polosametu zvaného trip, zajišťovali městu v 18. století skvělou prosperitu. Tato tradice předznamenala velký rozvoj textilního průmyslu, který zvláště ve 2. polovině 19 století přispěl k nebývalému rozkvětu města. Pro svou výstavnost byl Šumperk nazýván malou "Vídní". Výrazně německý charakter města se změnil po druhé světové válce, kdy došlo k odsunu drtivé většiny jeho obyvatel do Německa. Příchod nových osídlenců znamenal krátkou stagnaci města, dnes má však téměř třicetitisícový Šumperk takřka o polovinu více obyvatel než kolik jich zde žilo v roce 1939. Je nejdůležitějším hospodářským, správním a kulturním centrem severozápadní Moravy. Sídlí zde úřady s regionální působností, profesionální divadelní scéna a Okresní vlastivědné muzeum.

(zpracoval Mgr. Drahomír Polách)


ZÁKLADNÍ STATISTICKÁ DATA

První písemná zpráva: rok 1281
Zeměpisné souřadnice: 50° s.z.š. , 17° v.z.d.
Nadmořská výška - střed /m 330
Počet katastrálních území: 3
Klimatické hodnoty:
Průměrná teplota vzduchu/ °C = 7,8
Roční úhrn srážek / mm - 667,9
Roční délka slunečního svitu/ hod. - 1460,8
Počet obyvatel k 21.12.2006: 28 014
Průměrný věk obyvatel: 41 let Podíl žen: 51,9 %
Podíl mužů: 48,1 %
Počet ekonomicky aktivních subjektů: 5 748


LITERATURA

Hosák Ladislav:
Historický místopis Moravy a Slezska v letech 1848-1960,
úvodní svazek, str. 277
[1967, Profil Ostrava]

Baletka Ladislav, Louda Jiří:
Znaky měst Severomoravského kraje,
str. 79
[1980, Profil Ostrava]

Štěpán Václav:
Šumperk na počátku 15. století

In: Severní Morava - vlastivědný sborník svazek 62, str. 3n
[1991, OVM Šumperk]

Lambrecht Karen:
Lexikon historických míst Čech, Moravy a Slezska,
str. 540-542
[2001, Argo Praha]

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

SOUŘADNICE WGS-84:
49.966466667N, 16.980516667E

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
NADMOŘSKÁ VÝŠKA: 312.00 m

NA ÚZEMÍ OBCE EVIDUJEME

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Sumperk.cz

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Uživatel 491 (Archivní záznam) org. 49, 28.06.2007 v 15:11 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule