FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Maleníček, dětský folklorní soubor [ Folklorní soubor či skupina FoS ČR ]

Maleníček, dětský folklorní soubor
Lidové zvyky Lipenského Záhoří, Haná.

Zřizovatel: SVČ
Komenského sady 1334, Lipník nad Bečvou 751 31
Telefon: (+420)581771594, -mail: svc@mesto-lipnik.cz
Umělecká vedoucí:
Květoslava Kohoutková
vedoucí souboru:
Zuzana Stejskalíková, e-mail: zstejskalikova@svc.lipnet.cz, tel. 775 084 539

O souboru:
MALENÍČEK, dětský folklorní soubor z LIPNÍKU nad Bečvou

Dětský folklorní soubor MALENÍČEK, jehož zřizovatelem je Středisko volného času v Lipníku, vznikl před třiatřiceti léty pod vedením Květoslavy KOHOUTKOVÉ, která tento soubor založila. V průběhu času se v souboru postupně vystřídala řada členů, jak dětských, tak i dospělých. V některých letech měl soubor až čtyři generace. Navázal na rozpadnuvší se národopisný soubor ve Veselíčku vedený paní Oldřiškou Čočkovou v polovině minulého století. Velmi dobře spolupracoval se spisovatelkou Helenou LISICKOU, která se stala nejen velmi dobrou kamarádkou ale především i rádkyní.
V minulosti soubor spolupracoval s hudeckou muzikou primáše Bořivoje NOVOTNÉHO, později s muzikou Vildy SAKTORA a také s DĚŠTSKOU CIMBÁLOVOU MUZIKOU ze ZUŠ A. Dvořáka v Lipníku pod vedením paní Věry NOSÁLOVÉ. Rovněž velkým hudebním přínosem pro soubor byl od prvopočátku pan Ivan NOVÁK, který děti doprovázel na housličky a byl mnohdy spolutvůrcem různých, velmi pěkných pořadů. V současné době soubor využívá ke svému vystoupení nahrávek, které v minulosti pořídil a hlavně klavírního doprovodu paní Markéty MATUŠKOVÉ, která je rovněž spolutvůrcem všech současných uváděných pořadů. V pořadech, šitých dětem na míru, se objevují lidové říkanky, písničky, tanečky, zvyky a dětské hry ze Záhoří, které by jinak postupně upadly v zapomnění. Odráží se v nich běžný život s jeho každodenní činnosti.
Děti v souboru reprezentují své město a Olomoucký kraj na různých festivalech, přehlídkách a soutěžích, ale také na příležitostných vystoupeních v samotném Lipníku a jeho okolí. Maleníček za svého působení získal mnohá ocenění a právem se řadí k nejlepším souborům v České republice. V lednu letošního roku se část souboru prezentovala na Mezinárodním festivalu „ ZIMNÍ POHÁDKA“ v divadle Hybernia v Praze. Děti i dospělí obstáli se ctí ve velké konkurenci profesionálních souborů z celého světa a získali si tak obdiv nejen přihlížejících diváků ale hlavně i samotné poroty.
Současný Maleníček sdružuje dvacet tři děti ve věku od čtyř do čtrnácti let. Podle charakteristiky pořadu ho doplňují dva dospělí – paní Jana TEMPÍROVÁ a Zdenek KLUMPNER.
Vedoucími souboru jsou paní Markéta MATUŠKOVÁ a Květoslava KOHOUTKOVÁ


CHARAKTERISTIKA:
Soubor ve svých pořadech zpracovává oblast LIPENSKÉHO ZÁHOŘÍ, které se rozkládá mezi Hostýnskými a Oderskými vrchy, lemovaná řekou Bečvou uprostřed MORAVSDKÉ BRÁNY, která je široká 10 km a dlouhá asi 75km. Lipenské Záhoří je region velmi hornatý, obklopený listnatými a jehličnatými stromy, doplněný několika většími městy a malými vesničkami rozsetými v hornaté oblasti. Tato oblast se rozkládá na rozhraní Hané a Valašska. Lidé v tomto kraji jsou prostí a velmi srdeční pracovití. I život v této oblasti se po staletí vyvíjel a s ním se postupně rozvíjela i kultura.
K. Kohoutková


O Maleníčku:
stránky FoS ČR
stránky Města Lipník n.B.: www.mesto-lipnik.cz
Středisko volného času: http://svc.hyperlinx.cz
nezávislé TV zpravodajství: www.lipniknadbecvou.eu

KONTAKTNÍ ADRESA:

FS Maleníček
Květa Kohoutková
SVČ, Komenského sady 1334
751 31 Lipník nad Bečvou
Česko (CZ)
tel: (+420) 733 546 754
Maleníček, dětský folklorní soubor
2014

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 28.03.2016 v 23:26 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule