FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Čeperka [ Město nebo obec ]

Obec Čeperka leží při silnici mezi městy Hradec Králové a Pardubice. Obcí protéká Opatovický kanál, který napájel vodou rybníky budované Vilémem z Pernštejna. A právě podle největšího z nich - Čeperky - dostala obec jméno. v 18. a 19. stol. byly rybníky vysoušeny a přesměňovány na pole.

První zmínka o obci pochází z r. 1777. Na začátku 19. stol. bylo v obci 21 domů. Obyvatelstvo tvořili rolníci a dělníci. Na začátku 20. stol. měla obec přes 500 obyvatel. Dnes počet obyvatel přesáhl 900 a počet domů se blíží 350. Obec je obklopena lesy a díky písníkům je v okolí možnost koupání. Pracovní příležitosti v obci nabízejí hlavně Elektrárny Opatovice a. s. a TPE (Těsnění a pružné elementy). V obcí je mateřská škola se školní jídelnou a malotřídní základní škola s družinou. Potřebám občanů slouží dvě prodejny potravin, soukromé pohostinství, kadeřnictví, kosmetika, poštovní služebna a moštárna. Dále má obec kino a knihovnu. Postupně budováno a upravováno je hřiště, jsou zde pořádány společenské akce a soutěže v hasičském sportu. Dá se říci, že Čeperka je obec s příznivou finanční situací, takže může nejen udržovat a renovovat, ale pouštět se i do budování nového. Od r. 1986 je obec centrálně zásobována teplem z opatovické elektrárny. Velká pozornost je věnována třídění a likvidaci tuhého komunálního odpadu. Prvořadou akcí stále zůstává vybudování hloubkové kanalizace v obci. Občané obce se pravidelně scházejí při akcích, které se již staly tradičními - např. pálení čarodějnic, oslava Dne dětí, pouťový a posvícenský turnaj v nohejbale, rozloučení s prázdninami pro děti aj. Na konci r. 1999 vstoupila Čeperka spolu s některými okolními obcemi do Sdružení obcí pod Kunětickou horou.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

SOUŘADNICE WGS-84:
50.135379527N, 15.76988697E

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
NADMOŘSKÁ VÝŠKA: 225.00 m

NA ÚZEMÍ OBCE EVIDUJEME


Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Luděk Šorm (KAM NA PARDUBICKU s.r.o.) org. 2, 14.10.2021 v 23:44 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule