FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Etapa A2 - Těšínsko


Přehled o trase

Celková délka trasy: 25,1 km

Výchozí místo: Hraniční přechod Český Těšín - Cieszyn

Turistické cíle a služby v obcích na trasa

Průvodce etapou A2: Těšínsko

Etapa začíná na hraničním přechodu v Českém Těšíně. Je navazující etapou etapy cyklotrasy Krakow - Morava - Wien na polském území.

Podle legendy bylo město Těšín založeno v roce 810 třemi bratry: Leškem, Bolkem a Těškem na místě jejich šťastného setkání po dlouhém odloučení. První písemná zmínka o Těšíně je z roku 1155, k jeho lokalizaci došlo mezi rokem 1217 a 1223. Z podhradí na opevněném Ostrohu nad řekou Olší vzniklo město. Kolem roku 1290 se Těšín stal hlavním městem těšínského knížectví, v němž do poloviny 17. stol. vládli Piastovci. V roce 1920 bylo město rozděleno mezi Polskou republiku a Československo, hranici tvoří řeka Olše. Historická část zůstala na polském území, nádražní předměstí na levém břehu Olše vytvořilo město Český Těšín. Český Těšín - Ciezsyn je dnes nejvýznamnější hraniční přechod po celé délce hranice s Polskem. Dominantami města jsou především kostely - např. římskokatolický kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, postavený v roce 1894 v novogotickém slohu, kostel Slezské církve evangelické Na Nivách. Mezi další zajímavé budovy patří např. městská radnice, české gymnázium ve funkcionalistickém slohu, kulturní a společenské středisko "Střelnice". Pro milovníky kultury má Český Těšín své divadlo i muzeum. Součástí muzea je Informační centrum.

Z Českého Těšína se vydáme po místní komunikaci přes místní část Mosty - osadu Antoníček, zde najdeme odpočívku s nádherným výhledem na Beskydy. Míjíme Koňakov a po chvíli si můžeme odpočinout u dalšího dřevěného přístřešku v místě zvaném "U Čtyřmezníku" - zde je umístěna kopie rozhraničovacího kamene obcí Koňakov, Hradiště, Třanovice a Horní Žukov. Přejíždíme říčku Stonávku, komunikaci vedoucí přes Třanovice a pokračujeme směrem k Žermanické přehradě. Na rozcestí nad Dolními Domaslavicemi si můžeme prohlédnout kříž vedle dřevěné zvoničky. Odbočíme-li vlevo, po necelém kilometru dojedeme do penzionu Newport Ranch s vlastním chovem koní.

Obec Dolní Domaslavice leží v severovýchodní části okresu Frýdek-Místek na pravém břehu Žermanické přehrady a patří k nejstarším v okrese. Předpokládá se, že mohla vzniknout okolo roku 1000 jako osada, která zásobovala svými produkty města Těšín a Frýdek. První doložená písemná zpráva pochází z roku 1305, kdy se Domaslavice objevují v soupisu biskupských desátků. Byly založeny a pojmenovány podle knížete Domaslava. Dnes je obec rekreačního charakteru. Ubytování zde nalezneme např. v hotelu Albo.

Z Dolních Domaslavic pokračujeme do obce Horní Domaslavice. Jejím územím prochází rozvodí řek Ostravice a Olše.

Dle pověsti byly Horní Domaslavice založeny a zároveň pojmenovány knížetem Domaslavem v prvé polovině 13.století. První dochovaná písemná zpráva je připomíná v roce 1305. Jejich dějiny jsou spjaty s držením některých významných slezských rodů. Zdejšími významnými památkami nás provede naučná stezka o délce 3 km. Jednou ze zastávek je barokní kostel sv. Jakuba z let 1739 až 1745, v dubnu 1999 vyhlášen kulturní památkou. Další zastavení je u sochy sv. Jana Nepomuckého , u kříže na Vidíkově nebo u tzv. mořského oka - umělého jezírka. Vesnice si dodnes na celém svém území zachovala typický ráz původního slezského rozptýleného typu zástavby.

V okolí obce nalezneme četné ubytovací možnosti na Žermanické přehradě, vodní nádrži vystavěné v letech 1951 - 1958 na řece Lučině. Na levém břehu přehrady se nachází obec Lučina, která byla v roce 1956 vybudovaná pro obyvatele ze zátopové oblasti. Soběšovice, obec na pravém břehu přehrady pochází z 13. století. Díky zdejším penzionům, kempům, tábořištím, restauracím, sportovním zařízením a koupání patří okolí Žermanické přehrady k vyhledávané rekreační oblasti.

Naše trasa se teď začíná víc stáčet k nedalekému pohoří Beskyd. Projedeme Vojkovickým lesem, musíme překonat velmi frekventovaný silniční tah z Frýdku-Místku do Českého Těšína a pak již mezi poli náležícími k Vojkovicím směřujeme ke konci etapy A2. Obec Vojkovice vznikla kolem roku 1500. V roce 1520 už ves stála, ačkoliv se prvně připomíná až počátkem sedmdesátých let šestnáctého století. Původně patřila Tlukům z Tošanovic a výše zmíněného roku už je jmenována jako součást frýdeckého panství. Vojkovice se staly proslulými zdejším bylinným likérem tzv. "Vojkovickou hořkou", která se pálila z pobeskydských léčivek v Glesingerově a od roku 1926 v Joklově lihovaru. Ta se tu pak pálila až do roku 1952.

Za Vojkovicemi přejedeme nechráněný železniční přejezd a mírně stoupáme k beskydskému pohoří. Projedeme ještě okrajem obce Dobratice k místu, kde etapa A2 končí - na rozcestí ve Vyšních Lhotách - Kamenité u hospůdky U Kohutky, nedaleko pod vrchem Prašivá. Odtud máme možnost pokračovat doprava etapou B směrem na Hukvaldy a nebo doleva etapou A1 až do Bukovce.

Mapa etapy A2: Těšínsko

LOKALIZACE


Typ záznamu: Cyklotrasa Greenways
AKTUALIZACE: Ivana Náplavová org. 2, 16.02.2004 v 16:19 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule