FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Ukázka plavení dříví

UKÁZKA PLAVENÍ DŘÍVÍ U JEŽOVÉ V NEDĚLI 8. ČERVENCE, DALŠÍ SE CHYSTÁ NA 15. ČERVENCE 2007

V neděli 8. července se krátce po poledni začali scházet k hraničnímu potoku Ježová / Iglbach trousit první turisté na ukázku plavení dříví. Před druhou hodinou dorazili i plavci Franz a Johann z nedalekého Aigenu oblečení do starobylých pracovních oděvů. Píšťalka svolala plavce i diváky. "Stavba plavebního kanálu začala čtvrtého května roku 1789 v bývalé osadě Růžový Vrch, nejprve byl postaven zkušební úsek od rozvodí sem, k potoku Ježová, ještě před tím než přišla císařsko-královská dvorská komise, která povolila její pokračování. První etapa stavby došla v roce 1793 na Jelení Vrchy", tak hovořil plavební ředitel Hynek Hladík o historii Schwarzenberského plavebního kanálu. Na závěr přišel na řadu plavební rozkaz. V něm zaznělo, že se má v dostatečném množství dostavit plavební personál s potřebným nářadím. Hladík se rozhlédnul po zhruba pěti stovkách mužů, žen a dětí z Čech i z Rakouska a konstatoval: "Slyšel jsem, že na Lipensku je velká nezaměstnanost. Že vás přijde tolik moc, to jsem tedy překvapen. Koukám ale, že jen několik Vás přišlo i s nářadím. Co Ty, děvče", obrátil se Hladík na starší Rakušanku, "proč nemáš plavební hák?" "Já se přišla jen podívat!" Plavební háky dostali tak jeden český a jeden rakouský turista. Plavci byli posláni, aby vhazovali v Rakousku dříví, Hladík otevřel stavidla, voda nesoucí polena proudila z Rakouska do Čech. Při té nejtěžší práci, při vytahování dříví v Čechách pracovali i další turisté.

Krátce po skončení plavení dříví vydal plavební ředitel tento plavební rozkaz na nedělní ukázku:

Plavební rozkaz č.5/2007 k provedení ukázkové plavby dříví
Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví
v neděli dne 15.července 2007 na Jeleních Vrších .

Plavbu nařizuji provést od lesovny na Jeleních Vrších zhruba 50 sáhů za hranicí prvního a druhého úseku po potok Hučice cca 20 sáhů před sáhovým kamenem 34. Splaveno bude zhruba 1/2 sáhu dlouhého a 1/2 sáhu palivového dřeva.

Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.

Nástup personálu bude o druhé hodině po poledni.

Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.

Obecní úřady, hostince a hotely v oblasti Schwarzenberského plavebního kanálu žádám o vyvěšení tohoto mého plavebního rozkazu na veřejném místě.

Hynek Hladík, plavební ředitel

Ukázky plavení dříví jsou součástí projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, který připravilo folklorní sdružení Libín-S Prachatice spolu s rakouským sdružením cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald a se spolkem SUNNSEITN. Spoluorganizátorem je Rakouské kulturní fórum v Praze. Projekt podpořili: Evropská unie z Dispozičního fondu, Jihočeský kraj, Česko-německý fond budoucnosti, obec Nová Pec, město Prachatice, senátor a starosta města Hluboká nad Vltavou Tomáš Jirsa, Miloš Kratochvíl. Hlavním sponzorem je s.p. Lesy České republiky.

Další partneři a sponzoři jsou uvedeni na stránkách projektu www.schw-kan.com.

Patronem projektu je ministr zahraničí a senátor Karel Schwarzenberg.

Hynek Hladík
manažer projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu a plavební ředitel
tel. +420 602272442
fax +420 388317609
e-mail hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com v češtině
www.schw-kan.com/sd_home.html in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 11.07.2007 v 10:57 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule