FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Evropské setkání v Telči bylo světové

Od soboty 5. do čtvrtka 11. července 2003 probíhalo v Telči a Třešti 3. evropské setkání folklorních souborů.

V Telči se hrálo a zpívalo, v Třešti se bydlelo a pracovalo. Jenomže se to pořadatelům už ve fázi příprav trochu vymklo z ruky. A nutno říci, že ku prospěchu věci. Mexiko nebo Zimbabwe bych totiž na mapě Evropy nehledal. A přesto soubory z těchto zemí mohli návštěvníci v Telči na zámku slyšet a vidět. Jak je tedy už konstatováno v názvu, toto evropské setkání bylo na světové úrovni. Bylo přínosem jak pro diváky a milovníky folklóru, tak pro každého člena zúčastněných souborů.

Foto

Program setkání totiž nezahrnoval pouze vystoupení na pódiích či na náměstích. Každý den byl ve znamení jedné z účastnických zemí. Pro "služební soubor" začínaly povinnosti hned brzy ráno. Musel ostatní účastníky setkání probudit. Jak jinak, než zpěvem a hudbou. Potom následovalo společné zpívání a tancování. Opět v režii "služebního souboru", který učil ostatní účastníky setkání své písně a tance. Takže se cizinci snažili mimo jiné říkat naše písmenko ř (například křen nebo Mařena) a tancovat hezky po česku. Dopolední program pokračoval v kroužcích. Každý se mohl zapsat kam chtěl. Na výběr byl kroužek výtvarný, jazykový, řemeslný, hudební, pěvecký, sportovní. Následující den byl mexický a tak všichni dopoledne zpívali španělsky a poskakovali po parketě v rytmu indiánských tanců.

Odpoledne pak soubory předváděly své umění v Telči, v Třešti a na nedalekém hradě Roštejn. A večer oživovaly pódium na nádvoří zámku v Telči. Já jsem bohužel na setkání prožil jen den český a mexický. Ještě jednou zdůrazňuji slovo bohužel. Ty dva dny strávené v Telči a Třešti totiž patří k těm hezčím, které člověk prožije.

Nejen mně se v Telči a v Třešti líbilo. Program kromě mnoha návštěvníků zaujal i starostu Telče pana Romana Fabeše a náměstka ministryně školství Jaroslava Müllnera. Oba si dokonce v pěveckém kroužku zazpívali.

Jediné, co v těch prvních dvou dnech pořadatelům nepřálo, bylo počasí. Ale i to si nakonec dalo říct. Možná jsem ten déšť odvezl sebou.

PLNÉ znění článku, včetně ukázek hudby a atmosféry setkání naleznete na www.ADAM.cz

Slávek Hrzal

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím 1 názor)
Eva Pejchalová, HORFOS21.07.2003 v 14:54
Skutečně VELKÉ, BAREVNÉ, SVĚTOVÉ!!!! Jardo Nováku i celý Podjavořičane - jste jedničky. Mohla jsem být jen dva dny, ale už teď se těším na další! Držím pěstě, ať máte hodně síly. Bylo mi s Vámi dobře.Díky.

Zveřejněno 20.07.2003 v 23:49 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule