FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Bývalý hospodářský dvůr

KULTURNÍ PAMÁTKA č. 1746/3

Bývalý hospodářský dvůr

Při jihovýchodní straně kláštera, č.o. neuvedeno, parc.č. 3/1, 3/2, 38/1, 38/2, 38/3

Čtyřkřídlá obdélná přízemní dispozice o 19x18 okenních osách, krytá sedlovou střechou. Boční průčelí člení dvojice lisen, vytvářející ploché rámování. Okna mají štukové rámy s ušima. Při nároží severního křídla je jednoduchý půlkruhový vjezd. Vstupní západní průčelí člení dvojice toskánských pilastrů, které nesou zalamující se kladí s vlysem, vyplněným triglyfy. Okna mají rámy s ušima. Hlavní vjezd má kamenné ostění s půlkruhovou archivoltou. Po levé straně je umístěna branka pro pěší s klenákem v archivoltě.
Dvorní průčelí jsou hladká s nesymetricky umístěnými okny, převážně nově upravenými, zápraží kryje převislá střecha, podpíraná kamennými konzolami. Prostory, dnes podstatně přestavěné, byly zaklenuty klenbami křížovými nebo valenými s lunetami. V některých oknech jsou zachovány původní barokní mříže.
Barokní architektura z 1. poloviny 18. století je hospodářskou součástí areálu kláštera.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Bývalý hospodářský dvůr
Sušilovo nám. 38
779 00 Olomouc
Česko (CZ)

LOKALIZACE


Typ záznamu: Lidová architektura
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 02.04.2004 v 10:34 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule