FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Česko-slovenské příhraničí

mototuristická trasa 140 km

Popis trasy:
Ze Vsetína silnicí č. I/57 směr Horní Lideč přes Valašskou Polanku, Lužnou - v obcích jsou shluky roubených lidových staveb. Před obcí Lidečko odbočíme vlevo pod železniční viadukt - směr Pulčín. Horská silnice nás zavede do nejvýše položené obce Vsetínska - 700 m n.m. Otevře se nám pohled na pískovcový masiv Pulčínských skal - národní přírodní rezervace se zbytky hradu z 15. století. Vrátíme se stejnou sinicí zpět a pokračujeme směrem na Horní Lideč k motorestu Čertovy skály. Zde po občerstvení můžeme poznat skalní masiv stejného jména 150 m dlouhý, se stěnami až 25 m vysokými. V 1. tisíciletí před n.l. zde bylo sídliště lidí lužické kultury, dnes cvičná horolezecká stěna. Projedeme Horní Lidčí a pokračujeme silnicí č. I/57 směrem Valašské Klobouky. Zaparkujeme na náměstí a prohlédneme si ukázku lidové architektury, kde je menší muzeum. Pokračujeme dále do Brumova-Bylnice, kde nás vítá silueta hradu. V Brumově nepřehlédneme odbočku vlevo směr Nedašov - Nedašova Lhota. Úzkou silnicí projíždíme chráněnou oblastí Bílých Karpat k hraničními přechodu na Slovensko - Červený kameň a proti toku Váhu odbočíme vlevo v obce Horovce. V obci Močiare nás upoutá bradlové pásmo vápenců se zachovalými zbytky hradu Červený kameň. Vrátíme se zpět, projedeme opět Pruské a odbočíme vpravo do Vršatského podhradí. Zaparkujeme a vystoupíme pěšky do vápencových skal se zříceninou hradu. Otevře se krásný pohled po povážské nížiny. Vrátíme se znovu na silnici č. II/507 a po toku Váhu dojedeme do obce Nemšová, odbočíme vpravo směrem Horní Srnie - státní hranice. V Bylnici odbočíme vlevo směr Slavičín a ve Slavičíně směr Luhačovice silnicí č. II/492 směr Zlín - Vizovice. Ve Vizovicích se zastavíme na prohlídku zámku se zámeckým parkem a na večeři zavítáme do stylové Valašské koliby. Vrátíme se silnicí č. II/488 směrem na Vsetín. Cestou máme po levé straně nedokončenou Baťovu železnici (dnes cyklostezka). V obci Jasenná nepřehlédneme valašské fojtství. Můžeme ještě vydechnout u motorestu v sedle Syrákov, a pak již máme 10 km klesání do Vsetína.

Benzinové pumpy:
Vsetín, Valašská Polanka, Valašské Klobouky, Slavičín, Luhačovice, Vizovice, Lutonina.

Ubytování:
Vsetín, Lidečko - motorest Čertovy skály, Francova Lhota - Ranč u zvonu, Valašské Klobouky - Jelenovská, Luhačovice, motorest Syrákov.

Občerstvení po trase:
Lidečko - motorest Čertovy skály, Valašské Klobouky, Luhačovice, Vizovice - Valašská koliba, motorest Syrákov.

Zajímavosti:
Lužná, Lidečko - shluk lidových staveb,
Pulčínské skály - národní přírodní rezervace, pískovcový skalní útvar se zbytky hradu z 15. století,
Čertovy skály - pískovcová stěna, dnes cvičná horolezecká stěna,
Valašské Klobouky - tradiční výroba valašských papučí, na náměstí lidová architektura,
Brumov-Bylnice - hrad,
Červený kameň, Vršatec - vápencové skalní útvary (bradla) se zbytky hradů,
Horní Srnie - cementárna,
Luhačovice - lázně na choroby dýchacího ústrojí, stavby Dušana Jurkoviče,
Vizovice - zámek (původně klášter z r. 1261, přestavěn v roce 1570 a 1750) s parkem a nemocnicí,
Jasenná - valašské fojtství, nedokončená Baťova železnice.

V této oblasti se narodili spisovatelé a herci Ladislav Mňačko, Ludvík Vaculík, Bolek Polívka, Věra Galatíková a další.  

LOKALIZACE


Typ záznamu: Motoristická trasa
AKTUALIZACE: Otakar HOŠEK (Informační centrum Vsetín) org. 164, 23.03.2011 v 11:45 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule