FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Hluboké Mašůvky

Hluboké Mašůvky patří k nejstarším pravěkým osadám a leží 8 km severně od okresního města Znojma. V letech 1932-1949 zde odkryli archeologové opevněnou osadu zemědělského lidu. Z historických nálezů je zvláště zajímavá proslulá keramická soška ženy ze 4. tisíciletí př. n. l. známá jako "Mašůvecká Venuše", uložena v brněnském muzeu. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1220.

Majitel jevišovického panství, k němuž Hluboké Mašůvky patřily, slavný obránce Brna před Švédy v třicetileté válce hrabě Jan Ludvík Raduit de Souches nechal v roce 1680 postavit v Hlubokých Mašůvkách kostelík, kterému daroval sošku Panny Marie de Foy z Belgie, dnešní milostnou sošku v Hlubokých Mašůvkách. Po příchodu Prof. Josefa Parmy v roce 1946 byl rozšířen kostel a s pomocí věřících z okolí vybudoval Lurdskou jeskyni, Getsemanskou zahradu, Křížovou cestu, Svatý hrob a Meditační cestu s více než 50 obrazy svatých míst a zastřešil Sv. studnu, kde si lidé nabírali léčivou vodu. V současné době se poutní areál rozšiřuje o Meditační zahradu a Bolestnou cestu P. Marie, kterou budou tvořit obrazy Bedřišky Znojemské, sedm kaplí radosti P. Marie na cestě do Znojma.

Okolí obce tvoří na severní straně rozsáhlé lesy se vzácnou flórou a faunou. Sama obec leží v malebném údolí Plenkovického potoka na turisticky značených cestách s propojením na příhraniční cyklotrasy Rakouska - Retzeland. Poutní mše svaté jsou každou 1. sobotu v měsíci v 17:00 hod. (v létě) a v 18:00 hod. v zimě. Hlavní pouť je 1. sobotu a neděli v červenci (svítek Navštívení P. Marie).

Další nabídky:
pěší turistika, cykloturistika, koupání, hobaření, kempování, resaturace, zřícenina Lapikus.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

NA ÚZEMÍ OBCE EVIDUJEME


Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: uživatel č. 705 org. 56, 30.04.2004 v 10:56 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule