FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Sopečná činnost v Nízkém Jeseníku [ Přírodní zajímavost ]

Sopečná činnost v Nízkém Jeseníku

Český masív, jehož je Nízký Jeseník součástí, se důsledkem třetihorních horotvorných procesů rozlomil na několik částí. Působením obrovských zemských tlaků se některé kry Českého masívu vyzdvihly a jiné se propadly. Hrubý a Nízký Jeseník byl vyzdvižen, zatím, co oblast Hornomoravského úvalu a Kladska prudce poklesla. Zlomy v zemské kůře tak otevřely cestu vulkanické činnosti a daly vzniknout nejmladším sopkám v České republice.

Nejmladšími vulkány v ČR jsou Jesenické sopky Červená hora, Velký a Malý Roudný, Venušina sopka a Uhlířský vrch. Poslední dvě sopky chrlily lávu a popel ještě v době starších čtvrtohor. Sopečné krátery se nedochovaly, je však možno pozorovat lávové proudy, sopečné pumy, popeloviny.

Zaniklé lomy na Červené hoře, Venušině sopce a zejména na Uhlířském vrchu dnes poskytují jedinečný pohled na řez vulkánem.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 30.07.2004 v 19:07 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule