FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Historie obce Chlum u Třeboně

První zmínka o vsi za dnešním kostelem pochází z konce 13. století. Spolehlivá zpráva o Chlumu je z roku 1399, kdy poplužní dvůr chlumecký kupuje špitál na Svinenském předměstí v Třeboni. Na počátku 15. století Chlum a přilehlé vesnice patří Rožmberkům.

V roce 1520 je již jako majitel chlumeckého panství v souvislosti s výstavbou rybníků uváděn Volf Krajíř. Počátkem 17. století přechází chlumecké panství do vlastnictví Slavatů. Po 80. letech je střídá Jan z Fünfkirchenu. V roce 1834 kupuje panství Eduard hrabě Stadion-Thannhausen a v roce 1861 se novým majitelem stává Habsburg - František V., vévoda z Modeny-Este. Po jeho smrti v roce 1875 panství získává František Ferdinand. Ten v podstatě ruší průmyslovou výrobu a mění Chlum ve své letní sídlo. V roce 1896 se stává následníkem trůnu císaře Františka Josefa I. a z Chlumu odjíždí v červnu 1914 do Sarajeva. Po 1. světové válce spadá panství pod ředitelství státních lesů a statků v Praze.

Mezi dvěma válkami se Chlum u Třeboně stává vyhledávaným letoviskem vládními činiteli (zámek) a střední vrstvou, která sem jezdí na "letní byt". Ve 20. letech 20. století Chlumecko a Staňkov objevují trampové a skauti. Na Staňkovském rybníku v místě zvaném "Na Vlčici" je založen letní tábor YMCA (Young Men's Christian Association).Po druhé světové válce potkává Chlum stejný osud jako jiná místa v Čechách. Dochází k překotnému rozvoji zemědělství - velkokapacitní kravíny, vepříny a s tím spojený odpad, nesmyslné meliorace a tuny umělých hnojiv měly zvýšit životní úroveň obyvatel. Naštěstí rozsáhlé komplexy lesů a "železná opona" zachránily to nejcennější. Přibývá podnikových rekreačních zařízení a s rozvojem motorismu se objevují autocampy. Místní starousedlíky v jejich staveních pomalu střídají chalupáři, kteří však, zejména po roce 1989, přinášejí do kraje nový vítr.

Po roce 1989 se situace mění - to, co není rentabilní, se rozpadá a obyvatelé nacházejí uplatnění v nových firmách, ve službách, mnozí též za hranicemi. Životní prostředí se zlepšuje, nové komunikace, plynofikace a rozvoj služeb mění Chlum k lepšímu. Řada ubytovatelů investuje a poskytuje služby na světové úrovni, které jsou zárukou, že Chlum u Třeboně zůstane i do budoucna vyhledávaným letoviskem.

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 10.08.2004 v 08:02 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule