FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Zámek Radenín

Zámek v Radeníně

Původně gotická tvrz ze 14. století.

V polovině 16. století na místě středověké tvrze byl postaven renesanční zámek. (Sídlo bylo rozšířeno o renesanční křídlo.)

V roce 1640-41 ke smrčkovskému traktu přistavěno nové černínovské křídlo. Z hradeb se zachovala původní nejstarší část z poloviny 14. století. Jižně od východní brány je patrná půlkruhová bašta a hradební zeď východně od zámku s cimbuřím, dále zbytek hradeb podle silnice, zesílený opěrnými pilíři a zřícenina hranolové věže u zámku. Z novější přestavby hradeb existuje jenom východní brána.

V roce 1675 se připomíná červená věž (cihelná).

Empírová přestavba je z poloviny 19. století. Částečně zachováno opevnění obce hradbami a dvěma branami. V roce 1869 byl upraven zámek do současné podoby. Dvoukřídlá, dvoupatrová budova, jedno křídlo členěno pilastry a polosloupy, 2. patro - lunetová římsa.

V severním křídle v 1. patře je zachován hlavní sál (2 patra) se štukovou úpravou druhého rokoka a s medailony (podobiznami).

V červnu 1950 stát zabírá zámek.

Ústřední NV hlavního města Prahy začíná s úpravami místností v zámku v roce 1952. Zřizuje se ústřední topení, vodovod, kanalizace, rozvádí se elektrický proud, telefon napřed přes MNV, později vlastní linku. Úpravy vnitřku stály 300.000,- Kčs. V chodbě zůstala starožitná kachlová kamna.

V roce 1953 byla v zámku zřízena škola v přírodě ÚNV hl. m. Prahy. Ředitel Ivo Trilč. Účetní Zdeněk Müller. Vychovatelka Marie Marešová. 7 děvčat pomocného personálu ze vsi. Topič a údržbář František Hulan a jeho manželka Božena rozená Komárková je vrchní kuchařka. Pro tyto účely byly provedeny v zámku stavební úpravy v letech 1953-54 a to výměna krytiny, vnitřní úpravy a obnova omítky.

K 1.8.1966 byla v zámku zřízena zvláštní škola internátní pro děti s vadným duševním vývojem. Ředitelem ZŠI se stal soudruh Václav Stiborský. Pro vyučování byly získány 3 třídy v místní škole, kde úbytkem dětí z DD vznikla jednotřídka.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Zámek
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 01.11.2004 v 10:41 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule