FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Do Číhoště [ Cyklotrasa ]

Z náměstí Trčků z Lípy pojedete Láneckou ulicí vzhůru až ke křižovatce tvaru písmene T, kde odbočíte vpravo směrem na Opatovice. Minete hájovnu Lány stojící na břehu rybníka a pokračujete přes vsi Opatovice a Vlkanov na křižovatku s hlavní silnicí. Křižovatku projedete rovně a mírně s kopce se dostanete do Číhoště.

Obec se "proslavila" za minulého totalitního režimu na začátku nechvalně proslulých 50. let minulého století. Státní bezpečnost tehdy v místním kostele zinscenovala tzv. číhošťský zázrak, při němž se během dopolední mše třikrát pohnul dřevěný křížek na hlavním oltáři. StB se zajímala o číhošťského faráře Josefa Toufara a nařkla ho, že je autorem tohoto podvodu. Příslušníci tajné policie jej zatkli a odvezli do valdické věznice. Při výsleších byl psychicky, ale především fyzicky tak týrán, že během čtyř týdnů zemřel. *)

Kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí vlevo od silnice. Nedaleko kostela byl zásluhou zdejších farníků po roce 1989 odhalen páteru Josefu Toufarovi památník od akademického sochaře Romana Podrázského z Přibyslavi.

Přes obce Hroznětín a Dobrnice přijedete do Leštiny, kde můžete využít místní hospůdky k občerstvení (posedět lze i venku).

Při odjezdu z Leštiny odbočíte vlevo přes železniční přejezd a po několika stech metrech doprava. Přijedete do Sázavky, která bývala kdysi městečkem s původním názvem Smrdov. Poblíž kostela stávala tvrz, která v polovině 15. století zpustla. Na konci obce, na křižovatce tvaru Y, odbočíte doprava a přes Kunemil, kde rovněž stávala tvrz, přijedete do Josefodolu, který je dnes místní částí Světlé n. S. Výroba mosazného zboží ve zdejší manufaktuře byla později nahrazena výrobou papíru a v roce 1861 byla papírna přestavěna na sklárny. Dnes nesou název Caesar Crystal Bohemiae a. s. a míjíte je po pravé straně.

Pokračujete přes železniční přejezd a mírným stoupáním se blížíte k cíli. Za dalším železničním přejezdem odbočíte doprava a Nádražní ulicí se dostanete na náměstí ve Světlé nad Sázavou.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.svetlans.cz

Typ záznamu: Cyklotrasa
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 17.08.2004 v 15:32 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule