FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Zámek

Zámek je novodobá klasicistní budova, jednopatrová, postavená na místě bývalé tvrze. Nevyniká architektonickou krásou, ale poutník se u ní rád zastaví pro vzpomínky na Bedřicha Smetanu, který navštěvoval rodinu tehdejšího majitele velkostatku Leopolda Srnku. Bedřich Smetana se seznámil s bratřími Eduardem a Vilémem Srnkovými a dalším libkovákem Františkem Ryšavým. Z deníku Bedřicha Smetany se dovídáme, že v roce 1841 (bylo mu 17 let), pobýval v Pošné a zejména u Srnků v Libkově Vodě a odtamtud chodil ke strýci do Kamenice.
Kdy byl zámek postaven není známo. To, že byl - jak se uvádí - postaven na místě bývalé tvrze, by svědčilo pro jeho velké stáří. Avšak nikde tato tvrz ani zámek není uváděn. Neuvádí jej Aug. Sedláček ve svém díle "Hrady, zámky a tvrze" a rovněž není uváděn v publikaci čsl. akademie: "Hrady, zámky a tvrze - díl jižní Čechy". Je tedy míti za to, že je to skutečně novodobá stavba a že její dnešní architektonický stav odpovídá tomu, jak byla původně postavena. Jde tedy o otázku, který majitel panství zámek postavil. Pravděpodobnou úvahu o době výstavby lze předpokládat takto: Arnošt Léskovec(1595) - sídlil na Horní Cerekvi a po něm Albrecht Šebestián Léskovec po svém návratu z exilu v roce 1621 měl sídlo rovněž na Horní Cerekvi. Protože měl finanční potíže, jistě nestavěl další sídlo v Libkově Vodě.
Pak přecházelo panství na různé majitele a nelze předpokládat, že např. Ferdinand Leopold Benn (1691), probošt vyšehradský nebo Arnošt August z Kuenberka, pozdější arcibiskup (1718), by si zde stavěli svá sídla. V úvahu tedy přicházejí pozdější majitelé: Maxmilián Regal (1728-1767) nebo jeho dcery, které držely panství až do roku 1802. Té době také odpovídá sloh, ve kterém byl zámek postaven. Další majitelé jej drželi jen krátce a nemohli míti čas na realizaci stavby (Ubelli 2 roky, Schwarz 6 let). Další majitel Leopold Srnka, když koupil panství, se do zámku již nastěhoval, takže musel býti postaven dříve.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Zámek
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 19.08.2004 v 12:11 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule