FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Zámek a tvrz

Těchobuzská tvrz stávala patrně v místech, kde je dnes zámek, již na počátku 14. století. V dílčích cedulích, vložených v zemských deskách, z roku 1565 je prvý popis zámku (staré tvrze). Mluví se tam o děné věži a o mostu, po němž se vcházelo. Věž byla zbytek staré tvrze. Tvrz byla malá, měla panskou budovu, maštale, syrnou komoru, volskou maštal, koudelnu, žitnici (sýpku), sladovnu, pivovar a příbytky pro čeleď.

Další popis těchobuzského zámku je z roku 1692: "Rytířské sídlo Těchobuz, dílem z kamene, dílem ze dřeva vystavěné, šindelem kryté, dole jsou konírny a nahoře několik pokojů. Při něm býval pivovar od něhož ještě zdi stojí. I s kostelem sv. Marka pokládá se za 400 kop míšenských."

Poslední záznam o starém zámku je z 19. srpna 1707: "Tvrz Těchobuz na díle od kamene a statek ode dřeva vystavěna, při níž pivovar, oboje za 400 kop míšenských."
Úplná přestavba zámku byla započata v roce 1786 za Marie Anny hraběnky Rindsmaulové a pokračovala za jejího syna Františka Zikmunda. Přestavba byla dokončena asi v roce 1798 za Josefa Hoffmana. Průčelí zámku je od přestavby nezměněno. Vnitřní úpravy se měnily podle vkusu a potřeb majitelů.

V roce 1951 byl vnitřek zámku upraven pro potřebu dětského domova, který zde byl do roku 1966. V tomto roce zde byl zřízen Ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež, který je zde do současné doby.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://techobuz.zde.cz

Typ záznamu: Zámek
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 20.08.2004 v 10:01 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule