FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Městská památková zóna Lysá nad Labem [ Městská památková zóna ]

Rozhodnutí id č: 2003108
Rok: 2003
Název rozhodnutí: Vyhláška MK č. 108/2003 Sb. ze dne 1. dubna 2003 o prohlášení území s historickým prostředím ve vybraných městech a obcích za památkové zóny a určování podmínek pro jejich ochranu.
Toto prastaré město prožívalo svůj největší rozkvět v době kdy panství patřilo hraběti F. A. Šporkovi. Tyto slavné časy připomíná barokní zámek a nad městečkem s jedinečným parkem se sochami z dílny sochaře M. Brauna. Úchvatný cyklus 12 měsíců 4 ročních období, Dne i Noci, přírodních elementů je zcela srovnatelný s věhlasnými alegoriemi na zámku Kuks. Navštívit můžete také muzeum slavného lyského rodáka, orientalisty Bedřicha Hrozného. Lysá dnešních dnů se chlubí dostihovým závodištěm a jedním z nejmodernějších veletržních areálů v ČR. Ročně zde můžete navštívit 27 výstav ve 14 termínech.
Další zajímavá vesnička v okolí Lysé nad Labem jsou Byšičky. Nejen že je v okolí krásná příroda, ale je to jedno z mála míst v ČR, kde se mohou pochlubit okrouhlicí. Okrouhlice není žádná rostlina ani nadpřirozený úkaz, ale jedinečný a dnes již málovýdaný typ, či systém výstavby domů ve vsi. Všechny domy jsou zde vystaveny dokola návsi a vsí nelze projet. Prostě přijedete do Byšiček, silnička Vás dovede na náves tu objedete a pokud chcete ze vsi pohodlně vyjet, musíte se opět stejnou cestou vrátit zpět. Do Byšiček, je nejlépe vyrazit si na kole abyste nevynechali ani kousek z krásné přírody.
Další zajímavá přírodní památka v okolí Lysé nad Labem je Hrabanovská černava, která se může pochlubit pro polabí typickým lužním lesem, který v některých místech směřuje až k pralesu. Najdete zde mnoho chráněných druhů živočichů a rostlin. Výchozím bodem je náměstí B. Hrozného. Pro lepší orientaci sledujte prosím turistické značení.
Více informací naleznete na www.polabi.com

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Pavel Hlaváč (TO 04) org. 2, 30.05.2007 v 14:15 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule