FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Dělostřelecká tvrz Dobrošov

V polovině 30. Let vzniklo v Evropě vážné nebezpečí nového válečného konfliktu, jehož původcem bylo nacistické Německo. Jako reakci na přímé ohrožení ze strany souseda rozhodla tehdejší čsl. Vláda opevnit hranice s Německem. Vzorem byla francouzská Maginotova linie. Mezi Ostravou a Krkonošemi byl od konce roku 1935 budován souvislý pás těžkého opevnění. Skládal se ze samostatných pěchotních srubů a lehkých objektů umístěných poblíž státní hranice. Ve strategicky důležitých bodech mělo tuto linii posilovat ještě 15 dělostřeleckých tvrzí. Jednou z nich je i pevnost Dobrošov. Projekt této tvrze zahrnoval sedm betonových objektů nejvyšší třídy odolnosti. Měly být vybudovány dva dělostřelecké a dva pěchotní sruby, otočná dělová věž, minometná věž a vchodový objekt. Všechny objekty měla propojovat soustava podzemních chodeb a sálů. Tvrz nebyla dokončena. Na povrchu jsou dnes patrny pouze tři objekty - sruby Zelený, Můstek a Jeřáb. V podzemí byly vyraženy chodby a sály v plné délce, z nichž pouze poloviny byla vybetonována. Na tvrzi se pracovalo 12 měsíců.
Prohlídku tvoří dva sruby a část podzemních chodeb. Začíná v dělostřeleckém srubu N-75 Zelený, ve kterém jsou makety houfnic a z něhož se schází do podzemí s několika komorami. Dále se pokračuje hlavní spojovací chodbou do podzemní kasárny a závěrečným výstupem 262 schodů do srubu N-72 Můstek, z jehož plošiny je výhled do širokého. Okolím pevnosti je vedena naučná stezka. Třetí zachovaný pěchotní srub N-73 Jeřáb je pro veřejnost přístupný pouze o státních svátcích.
Pevnost je snadno dostupná autem od Náchoda a pěšky po turistické značce z Bělovse či též z Náchoda.

Délka trasy: 1000 m
Doba prohlídky: 75 minut
Vstupné:
40,- dospělí
20,- děti

Prohlídky:
duben až říjen - úterý až neděle 10:00 - 17:00
polední přestávka 12:00 - 13:30

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://permon.wz.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 2, 02.09.2004 v 14:22 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule