FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Historie města Doksy

Vznik Doks se datuje do druhé poloviny 13. století. První písemná zmínka je z roku 1293 v listině krále Václava II.

Malé městečko pod královským hradem Bezdězem získalo významná městská privilegia od císaře Karla IV., který zde v roce 1367 nechal založit Velký rybník, dnešní Máchovo jezero.

Původ jména Doksy lze najít v anglosaském slově "dox" = temný, bažinatý, tedy podle temného bažinatého místa u Dokského potoka. Vedle německého názvu Hirschberg se používal český název Dokzy, Doxa apod.

České obyvatelstvo v Doksech převládalo do třicetileté války. Po třicetileté válce byli novými dosídlenci převážně Němci, rekatolizace pak vyhnala spoustu protestanských Čechů. V lesích v pískovcových skalách si protestanti zbudovali své svatyně. Dnes nalezneme zbytky těchto tzv. Pustých kostelů hlavně v Hradčanských stěnách.

Český romantický básník Karel Hynek Mácha (1810 - 1836) Doksy poprvé navštívil v srpnu 1832 na pozvání svého přítele ze studií Eduarda Hindla, který pracoval na statku u hraběte Kristiána z Valdštejna. Kopcovitý kraj s hlubokými lesy, v nichž řádili pověstní loupežníci plný tajemných roklí, obklopen vrchy se zříceninami hradů, kraj s příběhem otcovraždy z nešťastné lásky - to bylo místo blízké duši rozervaného romantika. Zde se zrodila lyricko-epická báseň "Máj", jak sám autor uvádí: "Děj básně této koná se u městečka Hiršberk mezi horami, na nichž hrady Bezděz, Pernštejn, Houska a v dálce Roll k východu, západu, poledni a půlnoci okazují". Od roku 1961 nese tento kraj spolu s Velkým rybníkem Máchovo jméno.

Proslulostí Doksy dosáhly v první polovině 20. století, kdy se pro svou polohu v lesích u Velkého rybníka staly vyhledávaným turistickým a lázeňským místem. Velký rybník se pro turistiku otevřel po roce 1928, kdy byla na jeho jižním břehu zřízená pláž. V průvodcích z 20. a 30. let lze číst o Doksech jako o Severočeských jezerních lázních, nebo jako o Severočeské riviéře.

Po druhé světové válce Doksy ztratily svou lázeňskou proslulost a městské lázně byly v padesátých letech zrušeny zcela. Přesto si Doksy zachovaly dobrou pověst turistického městečka u Máchova jezera a v roce 1972 jim byl udělen statut rekreační oblasti Doksy - Máchovo jezero.

Na turistickém ruchu se spolu s Doksy výrazně podílejí Staré Splavy ležící na severním břehu Máchova jezera.

Pro lepší informovanost nejen návštěvníků města, ale i místních občanů, bylo v květnu 1996 zřízeno městské informační středisko, které poskytuje jakékoliv informace nezbytné pro zpříjemnění pobytu v Doksech.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.mesto-Doksy.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 20.09.2004 v 10:24 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule