FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Náchodsko

Náchodsko

Náchod, Jaroměř, Česká Skalice, Nové Město nad Metují, Hronov, Červený Kostelec, Police nad Metují, Teplice nad Metují, Broumov

Mezi Krkonošemi a Orlickými horami, na hranicích s Polskem, se rozkládá náchodský okres. Svojí rozlohou patří mezi ty menší, ale významem, zejména z hlediska turistické atraktivnosti, není bezvýznamný. Hlavně v letním období nabízí celou řadu možností k příjemnému a aktívnímu odpočinku. Celé území okresu je charakteristické poměrně zachovalou přírodou s překrásnou rezervací Adršpašsko teplických skal, které nabízí možnosti pěší turistiky a horolezectví.

Nedaleko České Skalice je možno využít vodní nádrž Rozkoš, která skýtá množství příležitostí k provozování vodních sportů, koupání a rybolovu.

Celý okres je znám velkým počtem historických památek. Mezi nejzajímavější patří renezanční zámky v Náchodě a Novém Městě nad Metují. Přitažlivé je i město Josefov s bývalou vojenskou pevností, která je vzorem vojenského stavitelství l8. století. Pozoruhodné je, že nikdy nebyla dobyta. O jejím důmyslném systému opevnění a zajištění se návštěvník může na vlastní oči přesvědčit při prohlídce zpřístupněných prostor a podzemních chodeb. Za pozornost stojí i Ratibořický zámek a Babiččino údolí, popsané ve známé knize Boženy Němcové.

Pro milovníky historie a znalce válečných událostí stojí za zmínku i okolí Vysokova, kde se v roce l866 odehrála jedna z epizod bitvy u Hradce Králové. Unikátní a velmi navštěvovanou stavbou je dělostřelecká tvrz z roku 1938 na Dobrošově, která byla součástí budování opevnění na obranu republiky. Odpočinek, načerpání nových sil, ale i léčebnou péči poskytnou zájemcům lázně Velichovky, které poslouží k rekonvalescenci těm, kteří prodělali operační zákroky při náhradách velkých kloubů, a kde se léčí pohybové ústrojí.

Je složité několika větami popisovat krajinu, která má tolik zvláštností jako Náchodsko. Nejlepší způsob, jak ji poznat, je na vlastní oči se přesvědčit - třeba výletem podél řeky Metuje úchvatnou scenérií oblasti nazývané Peklo.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Území
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 24.10.2004 v 20:37 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule