FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Dianin chrám zvaný též Rendez-vous

Bělostná stavba Rendez-vous ("randevú") vypadá, jako by sem bylo přeneseno zákoutí ze starého Říma, neboť připomíná stavby triumfálních oblouků, jaké v Římě stavěli vítězným vojevůdcům. Nazývá se také Dianin chrám na počest Diany, římské bohyně lovu, na nějž se vydávala nejraději v noci a proto i bohyně luny.

Vystavěl jej v letech 1810-1812 architekt Josef Kornhäusel podle plánů architekta Josefa Hardtmutha za knížete Jana I z Lichtenštejna. Mistrné skulptury provedl sochař Josef Klieber. Je to mohutná tříposchoďová stavba. V horním patře stavby je umístěn hudební a taneční sál. Strop oblouku zdobí řady jemně pracovaných štukových růžic, čtyři sloupy po stranách nesou alegorické figury představující jednotlivé denní doby. Nad klenutím je zasazena atika, jež znázorňuje hold Dianě a výjevy z lovu.
Plochy mezi korintskými sloupy vyplňuje několik reliéfů.

Na jižní straně:
1. Faun učí mladého Bakcha hrát na píšťaly.
2. Diana laškuje se psem.
3. Štvanice.
4. Hon na divoké kance.

Na severní straně:
5. Spící Endymion.
6. Bakchantka.
7. Diana a Aktaeon.
8. Lov jelenů.

Na přední straně je latinský nápis: "Dianě, lovkyni a jejím ctitelům. Jan, kníže z Lichtenštejnu 1812”. Na zadní straně pak latinský hexametr: "Chrám tento, jasná ty Fébova sestro, je zasvěcen tobě, bez škody ať roste k poctě tvé háj ten stále!”

Na louce před Rendez-vous bývalo dostaveníčko všeho panstva, které se sjelo na hlučné štvanice.

OTEVÍRACÍ DOBA:

Duben
9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 (sobota a neděle)

Květen - září
9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00 (denně mimo pondělí)

Říjen
9.00 - 16.00 (sobota a neděle)

VSTUPNÉ:
- dospělí 20,- Kč
- děti, studenti, důchodci 10,- Kč

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 09.11.2004 v 12:06 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule