FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Hrad Kozlov

Hrad Kozlov stával v sedle zalesněného hřebenu mezi obcemi Košov a Pekloves u silnice vedoucí z Lomnice nad Popelkou do Cidliny.Hrad byl postaven na temeni asi desetimetrové čedičové kupy do tvaru podkovy. Z jihu, východu a severu byl obklopen příkopem a náspem přerušeným na jižní straně vstupní branou.

Ze západu nebylo třeba opevnění, protože zde byl příkrý svah. Uvnitř náspu jsou skromné zbytky hradního stavení. V jeho severní části je prohluběň s podzemní štolou, která vede k vodní nádrži hluboké asi deset metrů. Jiná prohlubeň na jižní straně svědčila o tom, že tu mnozí podnikavci chtěli najít poklad, který je na hradě podle pověsti ukryt.

Kdy byl hrad postaven, kdo byl jeho zakladatelem, jaké území bylo z něho spravováno a kdo byli majitelé, není známo. Kolují o něm jen pověsti. Bohuslav Balbín zaznamenal v Epithomae rerum bohemicarum v roce 1677, že zde v pohusitské době sídlila loupežná posádka, kterou kolem roku 1442 zneškodnilo okolní panstvo, a při tom byl hrad zničen. V pramenech se s Kozlovem setkáváme jako se součástí lomnického panství. Tak například roku 1462 v popisu tohoto panství je uveden jako hradiště, kdežto v urbáři lomnického panství z roku 1667 je označen jako zřícenina.

Celý objekt je v sočasné době pokryt vzrostlým listnatým lesem, takže nepatrné zbytky valů, příkopů, hradby i samotné hradní stavby jsou jen těžko zjistitelné.

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 18.11.2004 v 10:05 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule