FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Pramen Labe

Pramen Labe musí vidět snad každý, kdo zavítá do Krkonoš. Tento dojem alespoň budilo v poslední době okolí místa, jehož návštěva se skutečně objevuje v programu většiny krkonošských výletníků. Správa KRNAP se proto rozhodla upravit značně poničené okolí pramene a vrátit ho přibližně do stavu, který dokumentují staré fotografie. Zemních prací se ujala firma Klimeš z Horního Maršova, která v Krkonoších odvedla již kus kvalitní práce například při stavbě chodníků na Sněžku či v Obřím dole. Během září tedy probíhaly nejen úpravy bezprostředního okolí pramene, kde se původní kamenné plató většinou už pokrylo vrstvou bláta, ale obnovovaly se i kamenné terásky, obklopující prameniště. Na vydláždění okolí skruže, přítokového a odtokového žlábku, zpevnění terásek i plošiny nad zdí s erby měst byl použit žulový kámen, získaný při stavbě harrachovského obchvatu. Drcené žulové náplavy rovněž nahradily vápenec, zpevňující dosud cestu směrem k Vosecké boudě.

Solidní přístup až k prameni, teráska pro příznivce fotografické dokumentace - to vše snad pomůže uchránit před poničením široké okolí místa, které lidi přitahuje od samých počátků objevování Krkonoš.

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: Daniel Merhout (INFOMORAVA) org. 2, 29.04.2005 v 08:46 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule