FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Farní a poutní kostel navštívení Panny Marie

Česká Mariazell" - tak se říká poutnímu místu, jež stojí v údolí Jizerských hor na hranici tří zemí - České republiky, Polska a Německa.

Vznik tohoto místa popisuje legenda o chudém řemeslníkovi, který jednoho dne vyrazil pro dřevo potřebné k práci a doma zanechal nemocnou manželku s malou dcerkou. Na zpáteční cestě si chvilku odpočinul pod starou lípou a záhy usnul. Zdál se mu podivný sen. Strom byl ozářen světlem a v jeho koruně seděli dva andělé, kteří k němu promlouvali: "Jsi na překrásném místě, jež se zalíbilo Bohu. Jdi a přines sošku Matky Boží, aby se každý, kdo půjde v budoucnosti kolem, zastavil a vzdal Bohu díky." Muž se probudil, nezaváhal ani na okamžik a ihned se rozhodl jít do nejbližšího města, aby zakoupil sošku a vykonal to, co mu andělé ve snu přikázali. Od žitavského řezbáře koupil sošku Panny Marie a připevnil ji na onu lípu. Později přivedl k lípě svou ženu a dcerku, aby se společně pomodlili - a jeho rodina byla zázračně uzdravena. Zpráva o zázračném uzdravení se velmi rychle šířila. Na místě se začali scházet poutníci ze širokého okolí. Na místě staré lípy byla postavena dřevěná kaplička, na kterou tesař vytesal letopočet jejího vzniku 1211. Kaplička postupem času nedostačovala velkému počtu poutníků, a tak byla v roce 1472 přestavěna na gotický kostel.
Na konci 17. století nechal hrabě František Ferdinand Gallas postavit u kostela františkánský klášter.
Dnešní chrám Navštívení Panny Marie byl vybudován v letech 1722 - 1729 Tomášem Haffeneckerem. Hejnická svatyně je jednolodní stavba o půdorysu latinského kříže s bočními kaplemi. Hlavní oltář zdobí milostná soška Madony z osmdesátých let 14. století, která je z lipového dřeva a měří 39 cm. Bývá nazývána "Mater formosa" (Spanilá matka), v levé ruce drží malého Ježíška, v pravé jablko. Osud zdejšího chrámu i kláštera provázela v minulosti velká dramata nejen lidí tohoto kraje, ale i celé země. V roce 1939 odsun Čechů do vnitrozemí a v roce 1945 odsun německých občanů. V únoru 1948 byly do severočeských Hejnic internovány řeholnice některých řádů a kongregací. Vzniklo zde Mezinárodní centrum duchovní obnovy a každoročně se zde koná pouť smíření.
Do kostela přicházejí věřící nejen domácí, ale i z německé a polské strany, aby si vedle víry připomenuli, že i přes rozdílnost jazyků je možné najít společnou cestu.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Mezinárodní centrum duchovní obnovy
Klášterní 1
463 62 Hejnice
Česko (CZ)
tel: (+420) 482 360 211
fax: (+420) 482 360 299
e-mail: mcdo@mcdo.cz

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.mcdo.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 01.07.2005 v 09:22 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule