FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Chuchelná [ Město nebo obec ]

Chuchelná
Chuchelná
Nachází se v severní příhraniční části okresu. Poprvé se připomíná v historických pramenech r.1349. Správně se jmenovala Velká Chuchelná, zatímco Malá Chuchelná, blízko Křenovic v nynějším Polsku, zanikla již v 15.století. V držení obce se vystřídala až do počátku 17. století řada šlechtických pánů, z nichž nejvýznamnější pocházeli z rodu Šamařovských z Rohova. V roce 1611 zakoupil Chuchelnou Bernard Lichnovský z Voštic a s výjimkou let 1650-1670 zůstala obec v držení tohoto rodu až do roku 1945.

Od roku 1742 připadla obec Prusku a život se stal součásti jeho vývoje, Chuchelná se stala střediskem panství a pozdějším sídlem správy velkostatků knížat Lichnovských. V polovině 17. století zde Jiřík Lichnovský z Voštic vybudoval raně barokní zámek, k němuž byla v roce 1776 přistavěna pozdně barokní kaple. V roce 1853 byl k zámku přistavěn tzv. Dům kavalírů. Mechtilda Lichnovská zde zřídila na počátku 20.století ze svých sbírek z cest muzeum. V roce 1952 byl v zámku jako první v ČSR zřízen rehabilitační ústav a je k tomuto účelu využíván dodnes.

Zámek stojí uprostřed přírodně krajinářského parku a většina dřevin pochází z konce minulého století, kdy byly úpravě parku věnována maximální péče. Mírně svažitý a zvlněný terén umožnil vznik několika pěkných zákoutí s odpočívadly.

V centru zaujme novogotická kaple sv. Kříže z konce 19.století kde je mimo jiné pochován kníže Karel Lichnovský, poslední vyslanec německého císařství ve Velké Británii. Původní farní kostel vysvěcený roku 1921, byl zcela zničen v závěru 2.světové války. V roce 1996 byl slavnostně vysvěcen nový kostel Povýšení sv. Kříže.

Zajímavost: železniční trať z Chuchelné pokračovala do polské Ratiboře, takže se dalo vlakem dojet až do Berlína. I přes snahy některých starostů se dodnes nepodařilo trať znovu propojit.

GPS souřadnice
SŠ: 49° 59´ 20,07´´
VD: 18° 7´ 9,64´´

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
DALŠÍ INFORMACE: http://www.chuchelna.com

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 10.10.2021 v 14:46 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule