FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Bývalá cihelna ve Svobodných Dvorech [ Historie (archivní dokument) ]

Společná cihelna ve Svobodných Dvorech byla nejznámější a nejdéle fungující cihelnou ve Svobodných Dvorech, protože její provoz fungoval v letech 1874–1977.

Svobodné Dvory byly odedávna známou cihlářskou obcí. První cihelna zde byla již na konci 15. století. Cihelny tehdy patřily dílem městu a dílem soukromníkům. Roku 1895 zde bylo 5 kruhových cihelen, v nichž bylo zaměstnáno přes 300 lidí. Jejich celková výroba tehdy činila kolem 8 milionů cihel a 1,5 milionů tašek.

Společná cihelna byla založena roku 1874 a patřila pánům Čerychovi a Smetanovi (čp. 57). K jejímu zapsání do obchodního rejstříku došlo v následujícím roce. Později se stal jejím jediným majitelem místní statkář a zvěrolékař Dr. Otakar Smetana. V roce 1891 vystavovala cihelna svoje výrobky na pražské Zemské jubilejní výstavě.

V roce 1914 byli společníky firmy: Boh. Čerych, továrník z Černožic; Fr. a Jos. Čerychové, továrníci z Mitrovic; Oldřich a Otokar Čerychové, továrníci z Josefova, Hedvika Štolbová z Pardubic a Olga Hlavová z Prahy. Poprvé byla cihelna výrazněji poškozena v době 1. světové války, kdy její dělníci museli na frontu. Druhým neštěstím se stal požár 4. dubna 1925, který zachvátil celou cihelnu a nabyl takového rozsahu, že byl vidět z celého širého okolí. Sjelo se k němu 9 stříkaček z místa i okolních obcí, ale zachránit se podařilo jen část cihelny s tzv. komorami a komínem. Strojovna s novými stroji a kůlny však lehly popelem. Milionová škoda byla naštěstí z části kryta pojistkou, a tak byla znovu postavena a zařízena ještě novějšími a dokonalejšími stroji na výrobu cihel. Na paměť tohoto významného neštěstí vytvořil malíř Adolf Doležal dřevoryt Požár cihelny ve Dvorech Svobodných. I po tomto neštěstí si cihelna vedla dobře a na nedostatek práce si nemohla stěžovat, i když i ji postihla světová hospodářská krize. V roce 1933 se uvádělo, že za rok v průměru vyrobila na 1 milion cihel, čímž se jí výrobou mohla rovnat z pěti ostatních cihelen jen Komárkova, jejíž produkce byla obdobná. Sama cihelna byla též známá jako archeologické naleziště. V letech 1919 a 1923 v ní byly nalezeny jámy se střepy a roku 1908 dva hroby skrčků z doby předúnětické. 24. března 1936 zemřel její dosavadní majitel Otakar Smetana, ale cihelna funguje i v období německé okupace. Po ukončení 2. světové války byla uvedena do provozu 3. září 1945. Po únoru 1948 byla znárodněna a stala se součástí Polabských cihelen. Tento závod plnil plán výroby a často ho překračoval, a tak sem 5. ledna 1960 zavítal ministr stavebnictví Oldřich Beran. Cihelna před svým uzavřením vyráběla 5 až 6 milionů cihel ročně a počet zaměstnaných dělníků se pohyboval kolem 40.

Její provoz byl ukončen 1. srpna 1977 na základě dočerpání zásob cihlářské hlíny. 20. října 1994 byl zbourán 42 m vysoký komín cihelny, a to v rámci demolice celého objektu, neboť zde byla později vybudována hala na výrobu montovaných rodinných domů společnosti KEWO.

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 15, 20.09.2024 v 01:14 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule