FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Staré Hradiště

Obec Staré Hradiště leží 2 km severně od Pardubic. Obcí prochází silnice Pardubice - Hradec Králové.


Obec se dělí na tři části - Staré Hradiště, Brozany a Hradiště na Písku.

Staré Hradiště
Obec patřila ve druhé polovině 12. stol s řekou, lukami, lesem a rybářem opatovickému klášteru. Po zničení opatovického kláštera husitským vojskem zabral původně klášterní majetek Diviš Bořek z Miletínka. Mezi jeho další významnější držitele patřila knížata Minsterberská a několik generací rodu Pernštejnů. V r. 1650, když muselo být panství pardubické spolu s panstvím kunětickohorským prodáno posledním držitelem Pardubic z rodu Pernštejnů, Jaroslavem z Pernštejna, císaři Ferdinandovi I. pro jeho syna Maxmiliána II. se také obec Hradiště stala majetkem české královské koruny. Z bývalého panského dvora se dodnes zachoval vysoký zděný špýchar. U kříže postaveného ve Starém Hradišti u cesty do Brozan bylo pochováno mnoho vojínů z francouzských válek. Hradiště bylo několikrát postiženo válečnými událostmi. V r. 1758 zde tábořily císařské pluky s generálem Rutovem. V r. 1866 prošlo obcí pruské vojsko při svém pochodu od Hradce Králové na Pardubice. Pod správu obce patřila také Cihelna, obec ležící na křižovatce silnic Pardubice - Hradec Králové a Pardubice - Bohdanač. Vznikla na místě bývalé panské cihelny. Další je Fáblovka, samota ležící jižně od Starého Hradiště. Původně to byl zájezdní hostinec, změněný 1902 v hospodářské stavení a později v továrnu br. Nováků na zpracování a konzervování ovoce a zeleniny. A konečně Psinek, kde se každoročně přechovávali psi pro parfosní hony.

Brozany
byly strategicky důležité díky brodu přes Labe, který přes obec vedl a spojoval cestu od Kunětické hory k Pardubicím. Brozany samotné patřily k opatovickému klášteru. Po jeho zničení měly stejný osud jako sousední obec Staré Hradiště.

Hradiště na Písku
Severně nad Hradištěm vznikalo na pozemcích zrušeného dvora hradišťského v posledních desetiletích 18. století Hradiště na Písku. Úředně bylo také zváno pouze Písek. Jeho název byl odvozen od písčitých půd. Podle nejstarších zpráv zásobovala místní studánka dobrou vodou vojsko, a proto byla vyznačena na vojenských mapách. "Červená studánka" se jí říkalo proto, že byla svědkem velkého krveprolití za francouzských válek. Hradiště na Písku katastrálně patřilo pod obec Brozany.
V současné době je ve Starém Hradišti 197 čísel popisných, v Brozanech 130 a v Hradišti na Písku 49, celkem v obci bydlí 1 176 obyvatel. Na břehu starého ramene Labe je mnoho rekreačních chat a zahrádkářská osada. Obec je plně plynofikována, v každé části je zaveden vodovod, kanalizace je zavedena částečně, rozšíření se připravuje. Dobré dopravní spojení i dostatečná občanská vybavenost zvyšuje zájem o výstavbu rodinných domů. Sportovní, kulturní a společenské vyžití zajišťují organizace Sokol Staré Hradiště a Brozany. Sbor dobrovolných hasičů, mateřská škola, MOPED Club a obecní úřad.

Obec je zakládajícím členem "Sdružení obcí pod Kunětickou horou".

LOKALIZACE

SOUŘADNICE WGS-84

  • Severní šířka: 50° 3´ 57.00¨
  • Východní délka: 15° 46´ 31.98¨

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
NADMOŘSKÁ VÝŠKA: 220.00 m

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 16.09.2004 v 22:34 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule