FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Nový Bor

Nový Bor - malebné, dvanáctitisícové městečko nacházející se v severozápadní části českolipského okresu na rozhraní Českého středohoří a Lužických hor.
Město jehož rozvoj byl úzce spjat s rozvojem sklářského průmyslu. Plán města, pocházející od inženýra Emanuela Kleinwächtera, z roku 1783, který dal městu do vínku jeho budoucí podobu. Díky původní koncepci je i po letech Nový Bor nazýván městem zeleně a zahrad.

Množství malých sklárniček vábí turisty z celého světa, kteří zde mají možnost na vlastní oči spatřit výrobu foukaného, malovaného, broušeného i rytého skla. Své zážitky pak vstřebávají v atmosféře příjemného posezení některé z mnoha restaurací. Návštěvníci města si mohou prohlédnout také kostel Nanebevzetí Panny Marie vysvěcený 14. srpna 1792, sklářské muzeum založené roku 1896 či unikátní lesní hřbitov s památníkem účastníků Rumburské vzpoury.

Pro své terény je město vyhledáváno pro letní i zimní rekreaci.
Provozují se především tradiční sporty - pěší turistika s mnoha příjemnými, dokonale značenými stezkami, lyžování, cyklistika (donedávna zde byly pořádány cyklistické závody Bohemie), motokros (Novoborská Hřebenka), či mezinárodní závody v orientačním běhu. Od roku 1962 je pořádáno zimní stanování na hoře Klíči. Na Polevsku jsou vybudovány lyžařské vleky, slalomový svah, v okolí pak lyžařské běžecké okruhy.

Oblast se nachází na rozhraní 2 chráněných krajinných oblastí, Českého středohoří a Lužických hor, které byly zřízeny v roce 1976.
Štíhlá dominanta Klíče (760 m.n.m.) mezi Novým Borem a Svorem je přírodní rezervací.
Na jižním svahu ve vrcholové části se daří přes značnou nadmořskou výšku teplomilné doubravě, v nižších skalnatých polohách se vyskytují vzácné květiny jako pozůstatek po zalednění ve starších čtvrtohorách: hvězdice alpská, kapradina sklaní či česnek pažitka horská.
V minulosti zde hnízdil sokol stěhovavý, po jeho vymizení jej nahradil výr velký a v současné době pak krkavec velký.
Zdržuje se zde stádečko kamzíků, kteří jsou Alpského původu. V jarním období při tání sněhu vznikají na převisech jižního svahu, desítky metrů vysoké, ledopády.

Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ NA ÚZEMÍ MĚSTA ČI OBCE

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.novy-bor.cz

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 06.10.2004 v 12:24 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule