FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Nový Malín

Dnešní pojmenování obce reaguje na skutečnost, že byla po odsunu německého obyvatelstva osdílena Čechy, kteří sem přišli z Českého Malína na Volyni. Starší název Frankštát (do r. 1947) byl přejat z německého Frankstadt "město Frankovo". Od r. 1973 je částí Nového Malína osada Plechy.

Nový Malín má střední nadm. výšku 340 m leží na východ od Šumperka a táhne se podél potoka směřujícího k řece Desné. Na západní okraj obce souvisle navazuje osada Plechy. Ta již leží v údolí Desné. Obcí prochází železniční trať ze Šumperka do Uničova a Olomouce, silnicemi je spojena se Šumperkem, Hrabišínem, Mladoňovem a Hraběšicemi.

Památkově chráněný je barokní kostel Narození P. Marie, postavený v r. 1705. Kolem kostela jsou patrny valy, jejichž stáří není známo.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

NADMOŘSKÁ VÝŠKA: 340.00 m

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Uživatel 1176 (Archivní záznam) org. 49, 31.01.2008 v 10:46 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule