FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Zřícenina hradu Nový Hrádek u Lukova

Hrad Lukov a jeho historie


Vydáte-li se v Lukově z křižovatky silnic od Fryštáku a Lešné po ulici Hradské, narazíte na jejím konci u lesa stojící sochu sv. Jana. Z tohoto místa pak 20 minut chůze lesní pěšinou Vás přivede ke zříceninám kdysi velkého hradu, velkého jak svou rozlohou, tak i významem.

Přesná doba vzniku hradu stejně jako jeho zakladatel nejsou sice známy, jasné však je, že v průběhu první poloviny 13. století je na Moravě budována řada hradů, jejichž vznik lze spojovat se strukturálními změnami moravského markrabství. Na hradě byly nalezeny architektonické fragmenty svědčící o vzniku pod přímým vlivem huti cisterciáckého kláštera na Velehradě, jenž je možné přisoudit sakrálním objektům, které vzhledem k velikosti dochovaných fragmentů patrně nebyly pouhými hradními kaplemi. O této skutečnosti svědčí i patrně nejstarší existující písemná zmínka o hradě Lukově, zmiňující lukovského plebána jako jednoho ze svědků na listině královny Konstancie z roku 1235 ("Lambertus plebanus de Lukov..."). Vzhled a rozloha hradu z této doby je dosud nejasná, fragmenty nejstarší zjištěné podoby hradu jsou spojovány s břitovou věžicí vevázanou do hradby a hranolovou věžicí vysunutou před vnitřní hradbu, které nemají v našich zemích obdobu a řadí tak Lukov mezi přední lokality svého druhu u nás.

V roce 1990 v porevoluční euforii vzniká Klub přátel Lukova.
V roce 1992 byla dokončena oprava čela předbraní a 1996 opravena a znovu vyzděna zřícená valená klenba západního paláce. Zastřešení vstupní věže a vyzdění severní stěny západního paláce proběhlo během sedmi turnusů PsB roku 1997. V roce 1999 byly dokončeny výstavní prostory a klubovny ve vstupní věži a zahájily se práce na Dolním hradě - oprava bašty Svatojánky.

Majitel/Uživatel:
ČR / Státní památkový ústav v Brně.

Expozice:
Areál předního hradu s dvoukřídlovou budovou, z jejíhož vrcholu je nádherný výhled na Národní park Podyjí, a zadní hrad s dvojitým oválným prstencem hradeb a obytným palácem.

Zajímavost:
Hrad leží v první, nejpřísněji chráněné zóně Národního parku Podyjí. Pro veřejnost je dostupný pouze pěšky nebo na kole.

Otevřeno:
květen až říjen denně 10-18h, září So, Ne 10-18h. Jindy po předchozí dohodě (větší skupiny osob).

Prohlídka:
S průvodcem 45 min, nejvíce 15 osob.

Vstupné:
-dospělí: 25,- Kč
-děti: 10,- Kč.

Služby:
Rezervace prolídek, prodej suvenýrů.

Literatura:
Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky
Čechy, Morava a Slezsko
Kateřina Součková
Roman Abušinov

KONTAKTNÍ ADRESA:

Zřícenina hradu Nový Hrádek u Lukova
Zámecká 93
671 03 Vranov nad Dyjí
Česko (CZ)
tel: (+420) 515 296 215
fax: (+420) 515 296 120

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

SOUŘADNICE WGS-84:
48.841666667N, 15.912222222E

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
DALŠÍ INFORMACE: http://www.lukov.cz

AKTUALIZACE: Monika Mičulková (Beskydy-Valašsko, racr) org. 56, 27.05.2004 v 09:18 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule