FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Zámek Rájec nad Svitavou [ Zámek ]

Přepychově vybavené interiéry, které ještě před šesti desítkami let skutečně obývali členové šlechtického rodu, nabízí zámek v Rájci nad Svitavou. Jedinečná kolekce, kterou rodina Salmů v Rájci nashromáždila, je dodnes jednou z nejlepších, jakými se moravské památky honosí. Díla holandských a vlámských mistrů zámku závidí přední světová galerie.

Klasicistní zámek francouzského typu, který v Rájci vznikl v letech 1763 - 1769, skrývá v přízemí hlavní budovy reprezentační místnosti, ke kterým přiléhá empírová knihovna s mnoha tisíci svazků - v patře se pak nacházejí někdejší šlechtické obytné prostory. Salmové byli jedním rodem, který zámek užíval, proto neprošel zásadními přestavbami a stále i mnoha svými detailypřipomíná dobu, kdy salmovské železárny dodávaly své výrobky do všech koutů světa.

Současně se zámkem v roce 1767 vznikla zahrada, která v první čtvrtině 19. století získala volnou přírodně krajinářskou dispozici.
V letech 1787 - 1963 byla právě v Rájci umístěna tumba významného vojevůdce Mikuláše Salma, a to na zvláště utvořeném ostrůvku s topoly v mlýnském rybníce; předlohou byl náhrobek J. J. Rousseaua v Ermenonville.
Do podvědomí veřejnosti přitom vstoupilo i zámecké zahradnictví - právě ono totiž nabídlo před rovnými třiceti lety přístřeší ojedinělé sbírce kamélií, která tam byla převezena z Průhonic.
Vrchní zahradník Jan Dvořák o květy pečuje s plným nadšením a je právě na kamélie uznávaným odborníkem. Letos se poprvé veřejnosti představil právě na rajeckém zámku také jako nadšený sběratek motýlů a dalšího hmyzu.

Majitel/Uživatel:
ČR / Státní památkový ústav v Brně.

Expozice:
Velmi hodnotné historické interiéry (sál, knihovna, letní jídelna aj.) s dobovým zařízením a cennými sbírkami obrazů, nábytku, porcelánu a keramiky. V 1. patře rozsáhlá obrazová galerie Slamů, v 50. letech doplněná o nizozemskou a středoevropskou malbu 18. stol.

Na rajeckém zámku jsou kromě klasické historické expozice k vidění také církevní roucha v tamní kapli a novodobou tradici tvoří noční prohlídky.

Zajímavost:
V ČR ojedinělý příklad panského sídla inspirovaného francouzskou architekturou doby Ludvíka XVI. (luisézový klasicismus). Železné krby vyrobené v blanenských železárnách.

Otevřeno:
Červen až srpen
- denně mimo pondělí 9.00 - 17.00

Září
- denně mimo pondělí 9.00 - 16.00
- víkendy 9.00 - 17.00

Říjen
- víkendy 9.00 - 16.00

Prohlídka:
- s průvodcem (česky, anglicky a německy)
- délka prohlídky 60 min
- nejvíce 35 osob

Vstupné:
Malá okruh (přízemí)
- dospělí 50,- Kč
- děti 30,- Kč

Velký okruh (celý zámek i kaple)
- dospělí 80,- Kč
- děti 50,- Kč

Pouze zámecká kaple
- dospělí 20,- Kč
- děti 10,- Kč

Služby:
Rezervace prohlídek, prodej suvenýrů, restaurace, svatby, pronájem prostor, noční prohlídky.

Literatura:
Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky
Čechy, Morava a Slezsko
Kateřina Sučková
Roman Abušinov

Hrady a zámky - Průvodce Českou republikou II.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Zámek Rájec nad Svitavou
Blanenská 1
679 02 Rájec
Česko (CZ)
tel: (+420) 516 432 013
fax: (+420) 516 432 013

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Zámek
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 19.07.2004 v 10:18 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule