FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Hrad Kámen

První zmínky o hradu pocházejí z roku 1316. Za Jindřicha z Ziegelhainu byl v letech 1356 až 1366 hradní palác přestavěn. Kolem roku 1523 koupil Kámen Petr Malovec a jeho rod vlastnil hrad přes 200 let. Roku 1673 jej dal Jan Kryštof Malovec zcela přestavět v barokní zámek. Po Malovcích přecházelo panství do vlastnictví různých majitelů, z nichž stojí za zmínku především svobodný pán Václav Enis, který v letech 1860 až 1870 provedl poslední podstatnou úpravu sídla a dal mu romantickou podobu.

Nejstarší části je neomítnutý věžový palác protáhlého lichoběžníkového půdorysu v nejvyšší části areálu. K němu přiléhalo na východě obdelné nádvoří, obestavěné ještě ve 14. století obytnými budovami. Přístup k němu vedl věžovitou branou v rohu nádvoří, v místech dnešního vstupního barokního schodiště. Původně tu byl padací most. Jednotlivé gotické trakty byly postupně zcela přestavěny barokně. V témže období vznikly také přístavby schodišť a pavlačí na nádvoří a byly upraveny vnější fasády.

Pseudogotická úprava 19. století, především nová okna, cimbuří a další detaily, ovlivnila ráz jádra hradu i jeho opevnění, hradní brány i předhradí s pivovarem. Místnosti v přízemí a sklepy si částečně zachovaly původně gotické klenby. Většina sálů má barokní úpravu s dílčími pseudogotickými zásahy. V prvním patře severního křídla se zachovaly zbytky stropů a jejich malířské výzdoby z doby kolem roku 1670. Západní gotický věžovitý palác charakterizuje jednoduché řešení prostoru. Zařízení zámku pochází vesměs z 19. století. Výrazným detailem jsou zejména pseudogotická kamna v rytířské síni v jižním traktu.

Součástí hradu je park s alpiniem.

Majitel / Uživatel:
ČR / Okresní úřad Pelhřimov, Státní hrad Kámen

Expozice:
Prohlídková trasa začíná na hradním nádvoří. Návštěvníka čeká prohlídka několika místností zařízených historickým mobiliářem nebo loni zrestaurovaný Rytířský sál, kde jsou ukázky unikátní kovářské a cizelárské práce a hradní kaple.
Součástí prohlídky je také nově instalována expozice muzea historických motocyklů. Nejstarším a také nejcennějším exponátem je patrně první stroj, který byl dovezený na naše území, Hildebrand - Wolfmüller z Německa z roku 1894.

Další novinkou je stálá výstava mapující dějiny hradu a jeho vývoj, dokumentovaný nejstaršími nálezy z období těsně po založení hradu před osmi stoletími. Dále pak Lapidárium Muzea Vysočiny Pelhřimov, umístěné ve sklepení severního křídla, kde je k vidění unikátní kolekce kamenných historických prvků městské architektury ze 17. a 18. století. Cennými exponáty jsou dvě barokní zrcadla a soubor sakrálních obrazů. Typické lidové sakrální malby našly místo v prostorách čeledníků, ostatní plátna jsou instalována v hradní kapli.

Otevřeno:
Duben a říjen
- sobota, neděle, svátky 9.00 - 16.00

Květen až září
- denně mimo pondělí 9.00 - 17.00

Vstupné:
- dospělí 50,- Kč
- děti a důchodci 25,- Kč

Služby:
- rezervace prohlídek
- prodej suvenýrů
- svatby
- pronájem prostor
- společenské akce na objednávku

Literatura
Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky
Čechy, Morava a Slezsko
Kateřina Sučková
Roman Abušinov

Hrady a zámky - Průvodce Českou republikou II.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Hrad Kámen
Kámen
394 13 Kámen u Pacova
Česko (CZ)
tel: (+420) 565 426 619

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 04.04.2005 v 10:29 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule