FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Zámek Orlík [ Zámek ]

Málokterý návštěvník Písecka si nechá ujít příležitost navštívit zámek Orlík, který se tyčí na skále nad vodou jezera. Snoubí se v něm historie regionální s českou i evropskou.

První písemné zmínky o Orlíku, který byl původně dřevěným hrádkem, vypínajícím se vysoko nad vodní hladinou jako orlí hnízdo - odtud nejspíše jeho pojmenování, pocházejí z let 1230 až 1251 z doby Václava I.

Během let měly na současný vzhled vliv požáry, přestavby a modernizace. Mezi poslední majitele panství patřily rody Šternberků, Eggenberků a Schwarzenberků.

Své sídlo byl rod Schwarzenberků v nedávné minulosti dvakrát přinucen opustit. Poprvé se tak stalo za protektorátu a knížecí rodina žila ve skromných podmínkách v nedalekých Čimelicích. tři roky po svém návratu, v roce 1948, byl zámek s celým panstvím znárodněn a rod se odstěhoval do Rakouska. V únoru 1992 byl pak majetek vrácen v restitucích dněšnímu majiteli Karlu VII. Schwarzenberku, který v té době zastával funkci kanceláře u tehdejšího prezidenta Václava Havla.

K panství patří rozlehlé lesy a u zámku byl vybudován anglický park s mnoha vzácnými dřevinami a se Schwanzerberskou hrobkou, který slouží návštěvníkům k příjemné procházce. Ti se k zámku mohou přepravit i parníkem na vymezené plavební trase po Orlické přehradě.

Majitel / Uživatel:
Karel Schwarzenberg / Orlík nad Vltavou společnost s r.o.

Expozice:
V zámku, který si několikrát vybrali i filmaři jako kulisu natáčení filmů, je téměř sto padesát místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. K prohlídkové trase je upravena desetina z nich. Návštěvníci mohou také zčásti nahlédnout do soukromého křídla, kde je vše ponecháno tak, jak je rodina v minulosti opustila.
Průřez dějin zámku a života jeho obyvatel je dokumentován množstvím vzácných obrazů, nábytků, sbírkou zbraní, loveckých trofejí. Sběratelé ocení soubor vyznamenání a řádů, které získali předchozí majitelé za různé zásluhy.

Od průvodců, většinou studentů, se můžeme dozvědět, že na zámku v dávné minulosti přespal např. car Alexandr, pobýval tu slavný vojevůdce Jan Žižka, svůj osud se zámkem krátce spojila i kněžna Bedřiška Vilemína Zaháňská, kterou známe z románu Babička od Boženy Němcové, a rovnež její schovanka Emilie von gerschau (podle Babičky komtesa Hortenzie).

Zajímavost:
Zámek se před napuštěním Orlické přehrady nacházel na skalnatém ostrohu 60 m vysoko nad hladinou Vltavy.

Otevřeno:
Duben a říjen
- denně mimo pondělí 9.00 - 16.00

Květen a září
- denně mimo pondělí 9.00 - 17.00

Červen až srpen
- denně mimo pondělí 9.00 - 18.00

Prohlídka:
- s průvodcem (česky, anglicky, německy, francouzsky, španělsky a rakousky)
- délka prohlídky 60 minut
- nejvíce 50 osob

Služby:
- rezervace prohlídek
- prodej suvenýrů a občerstvení
- restaurace

Literatura
Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky
Čechy, Morava a Slezsko
Kateřina Sučková
Roman Abušinov

Hrady a zámky - Průvodce Českou republikou II.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Orlík nad Vltavou, s. r. o.
Správa zámku
398 07 Orlík nad Vltavou
Česko (CZ)
tel: (+420) 382 275 101
fax: (+420) 382 275 178

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km

Typ záznamu: Zámek
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 27.10.2021 v 21:59 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule