FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Mikroregion OSTROŽSKO

Antonínkové sečení 2009
Antonínkové sečení 2009
Nevysoký kopec Svatý Antonínek - pradávné poutní místo, jenž dominuje malebnému kraji a z něhož lze shlédnout rovinatou údolní nivu řeky Moravy i mírné stráně osázené vinohrady, kraj, který se pasuje tradicí a polohou do role srdce Moravského Slovácka.
Mikroregion Ostrožsko sdružuje 8 měst a obcí - Blatnice po Svatým Antonínkem, Blatnička, Boršice u Blatnice, Hluk, Ostrožská Lhota, Ostrožská Nová Ves, Uherský Ostroh a Veselí nad Moravou.

K bohatství zdejšího regionu patří folklorní tradice, rozmanitá příroda, rozvíjející se vinařství a lázeňství, nabídka historických, turistických a rekreačních zajímavostí s možností využití nově budované sítě cyklotras i obnovené malé lodní plavby po řece Moravě.
J.J.


Mikroregion Ostrožsko tvoří obce a města, která mají společné historické osudy i četné potřeby a zájmy již od 13. století a slavné éry moravského husitství. Trvale je spojovala obrana proti ničivým uherským vpádům v 17. století i dopady hospodářských, politických a správních změn v 18. a 19. století. Symbolem boje proti nájezdníkům je tvrz hejtmana Šarovce v Hluku. Oblastí protéká řeka Morava, odedávna předurčující strategický význam hradů (později zámků) i městský urbanismus nejdůležitějších center Uherského Ostrohu a Veselí nad Moravou. Na řeku vinoucí se lukami a lužními lesy navazují revitalizované vodní cesty Baťova kanálu, který tomuto půvabnému koutu Slovácka dodávají jeho jedinečný ráz. Pohledovou i duchovní dominantou oblasti je poutní místo u Blatnice pod sv. Antonínkem, které svým štětcem evpropsky proslavil Joža Uprka. U sv. Antonínka se v roce 1871 uskutečnila také první velká lidová vlastenecká manifestace na Slovácku. Dynamicky se rozvíjející mikroregion je vyhledávanou destinací cestovního ruchu. Láká četnými památkami, krásnou přírodou a bohatstvím lidové kultury. Pestré kroje, zachovávané zvyky, cimbálové i dechové muziky, písně a tance udržované folklorními soubory a vesnickými skupinami oživují staré tradice. Snad nejznámější jsou národopisné slavnosti spojené s Jízdou králů v Hluku. Zajímavá je však i lidová kuchyně s celou řadou kulinárních specialit, produkty řemesel, ale především zdejší proslulé vinohradnictví a vinařství.
Poskytl: www.slavnostivinauh.cz


Kontakty:
Mgr. Vlastimil Vaněk
předseda správní rady

Jana Bujáková
projektový manažer Mikroregionu Ostrožsko

KONTAKTNÍ ADRESA:

Mikroregion Ostrožsko
Mgr. Vlastimil Vaněk
Zámecká 24
687 72 Uherský Ostroh
Česko (CZ)
tel: (+420) 572 503 961
(+420) 724 503 950
fax: (+420) 572 503 961
Antonínkové sečení 2009, foto Josef Tymonek
Antonínkové sečení 2009, foto Josef Tymonek

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE


Typ záznamu: Mikroregion
AKTUALIZACE: Hana Wernerová (Folklorní sdružení ČR) org. 56, 21.06.2009 v 23:34 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule