FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Šilheřovice

Zámek Šilheřovice
Zámek Šilheřovice
V nejsevernější části Hlučínska, nedaleko od polských hranic se nachází malebná pohraniční obec Šilheřovice.
Rozloha obce je 2 166 ha, žije zde 1529 obyvatel. Je vzdálena 15 km od centra krajského města - Ostrava.

Pohraniční přechod do Polské republiky slouží pouze pro malý pohraniční styk - průchod na občanské průkazy. Šilheřovice - Chalupki. Sousedí s příhraniční Gminou Krzyźanovice, se kterou má čilé družební styky.

Mezi nejzajímavější části obce bezesporu patří Šilheřovický zámek s rozlehlým zámeckým parkem v anglickém stylu.

Rozloha parku je 98 ha a kromě zámku v něm návštěvník nalezne Lovecký zámeček s původními kotci pro lovecké psy, Mléčnici, Oranžérii, hotel Golf s plaveckým bazénem a rehabilitačním zařízením. Zámek s parkem a přilehlými pozemky byl majetkem bankéře Rothschilda. Zámecký park je typickým příkladem anglického parku s udržovanými travnatými plochami. V parku se nachází menší množství vzácných exotických stromů. Zámek je od odchodu Rothschildů do dnešního dne využíván pro výchovu a vzdělávání dětí a mládeže. V současné době zde pořádá komerční akce / hostiny, svatby, recepce, plesy / Střední odborné učiliště a Hotelová škola s.r.o. Je to škola s více než třicetiletou tradicí.

V roce 1968 bylo v této překrásné lokalitě vybudováno golfové hřiště. V té době to bylo třetí osmnácti jamkové hřiště v České republice.

V posledních létech je zde čilý cykloturistický ruch. Cykloturistická trasa "Hlučínsko" navazuje na trasu "Moravská brána".

Další možnost turistického vyžití nabízí jezdecký klub který láká k projížďkám na koni nebo v kočáru.
Kromě přírodních krás na návštěvníky Šilheřovic čekají příjemné okamžiky odpočinků v místních restauracích a hospodách.


Šilheřovice jsou a i v minulosti byly oblíbeným výletním místem nedaleké průmyslové Ostravy a polského příhraničí.

V téměř tisícihektarovém lese je známá Bažantnice založena lesmistrem Exnerem. Nacházejí se zde dvě přírodní rezervace Černý les I. a Černý les II.

Od roku 1990 se zaměřilo vedení obce na zlepšení životního prostředí, a to výstavbou splaškové kanalizace a plynofikace obce. V rámci samosprávy provozuje provozuje obecní vodovod a v roce 1997 postavenou Čistírnu odpadních vod, do které je svedeno oddělnou splaškovou kanalizací přes 90 % odpadních vod. Obec je z 90 % zplynofikována. Jsou zde vybudovány všechny inženýrské sítě potřebné pro rodinnou zástavbu.
Znak obce Šilheřovice
Znak obce Šilheřovice

Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ NA ÚZEMÍ MĚSTA ČI OBCE

LOKALIZACE

SOUŘADNICE WGS-84

  • Severní šířka: 49° 55´ 38.00¨
  • Východní délka: 18° 16´ 19.00¨

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 16.12.2003 v 10:20 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule