FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Hanušovice - Štíty - Ruda nad Moravou - Šumperk [ Cyklotrasa ]

Název: Hanušovice - Sv. Trojice - Štíty - Ruda nad Moravou - Šumperk
Náročnost: náročná
Délka: 54 km

Náročnost: trasa vedená po asfaltových silnicích, vhodná pro trekkingová a silniční kola, náročnější prudké stoupání na Svatou Trojici, fyzicky náročnější svojí délkou
Občerstvení: Hanušovice, Písařov - Kocanda, Štíty, Ruda nad Moravou, Šumperk
Hanušovice jsou významným cykloturistickým uzlem, křižují se zde dálkové značené cyklistické stezky č. 51, 52, 53 a jsou výchozím bodem k túrám do oblasti Hrubého Jeseníku, Staroměstska, Králického Sněžníku a Hanušovické vrchoviny. Start je u pivovaru Holba, projedeme centrem, na křižovatce odbočíme doleva na silnici vedoucí souběžně s řekou Moravou. Na křižovatce u kamenolomu podjedeme viadukt a před námi se otevírá hluboce zaříznuté romantické údolí (silniční cyklotrasa KČT č. 52).
Za železniční zastávkou Podlesí odbočíme směrem na Vysoký Potok (červená terénní cyklotrasa 4071). Majitelé horských kol a milovníci terénní jízdy mohou zvolit modrou turistickou značku přes Podlesí. Stoupáme po málo používané silničce strmým stoupáním v serpentinách a v předposlední zatáčce u Kalasovy boudy se k nám připojí značená terénní bílá cyklotrasa č. 4077. Na vrcholu stoupání stojí lesní kaple Svatá Trojice, která byla postavena v roce 1898 na křižovatce turistických cest. V blízkostí vyvěrá radioaktivní pramen Rudolf.
Na rozcestí Sv. Trojice opustíme červenou cyklotrasu 4071 a vydáme se jedinou neznačenou cestou, která nás dovede do Moravského Karlova. Zde odbočíme doleva do Písařova, který v minulosti proslul jako pašerácká ves. Jsou tu postaveny menší lyžařské skokanské můstky. U silnice na Šumperk je známá restaurace Kocanda. V místní části Bukovice se nachází dřevěná zvonice z 19. století.
Pokračujeme přes Březnou do Štítů, které jsou městskou památkovou zónou s barokními památkami v centru města a se zbytky tvrziště na farské zahradě. Vyjedeme do Horních Studének a přes Zborov s roubenými stavbami
a Klášterec, jenž byl založen na místě bývalého benediktinského kláštera zničeného za husitských válek, sjedeme k řece Moravě, podél níž se dostaneme do Rudy nad Moravou. V okolí se dolovala železná ruda a zpracovávala se v blízkých hamrech. V obci stojí barokně upravený renesanční zámek, který býval sídlem samostatného panství.
Odbočíme do Hrabenova a vystoupáme do sedla mezi vrchy Háj a Lovák, odkud se nám otvírá celkový pohled na město Šumperk a panorama Jeseníků. Sjedeme třešňovou alejí do Temenice, která je připojená k městu.

PRŮBĚH CYKLOTRASY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.cyklotrasy.cz

Typ záznamu: Cyklotrasa
AKTUALIZACE: Uživatel 1176 (Archivní záznam) org. 2, 07.02.2008 v 15:17 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule