FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Dolní Benešov

Dolní Benešov
Dolní Benešov
Dolní Benešov je městečko na Hlučínsku, které je obklopeno malebnými rybníky, z nichž největší je rybník Nezmar. Rybníky a rybaření předurčily v historii městu i znak.

Hlučínsko není jen pojmenováním zeměpisným, ale zároveň fenoménem moderních českých dějin, který v sobě zahrnuje specifický životní styl a hodnoty formované stálým kontaktem s německou kulturou. Charakteristickými prvky, kterými se projevuje život v Dolním Benešově nejen v duchovní, ale i v materiální sféře, jsou smysl pro pořádek, upravenost, čistota, pracovitost a úcta k tradici a v neposlední řadě také silný vliv katolické církve.

Dolní Benešov v historii několikrát ztratil statut města, avšak naposledy mu byl navrácen Parlamentem ČR 1.2.1996.

Ke kulturním památkám ve městě patří především kostel sv. Martina s kaplí z roku 1669 a věží postavenou v r. 1861, kaple sv. Kříže ze 70 let 19.století a zámek ze 16.století, přestavěný v 19. a 20.století. Součástí zámeckých budov je obřadní síň a zámecká kaple, která slouží jako muzeum. Vedle cechovních insignií jsou zde vystaveny originály barokních soch Immaculaty a Jana Nepomuckého. Okolí zámku tvoří anglický park z přelomu 19. a 20. století, z části obklopený hradbami.
Dolní Benešov je významným střediskem v kulturní a sportovní sféře. Vlastní pěkný kulturní dům, kde se pod vedením ředitele Mgr.Jiřího Siostrzonka pořádají významné kulturní a společenské akce i nadregionálního charakteru. Město hlavně reprezentuje Městský orchestr mladých, který se během své mnohaleté činnosti rozrostl v 60-členné hudební těleso s kompletním obsazením dechových nástrojů a účinkoval nejen na mnoha místech u nás, ale i v zahraničí. Již druhou desítku let je uměleckým vedoucím orchestru p.Richard Novák. Nezbytným estetickým doplňkem orchestru jsou havířovské mažoretky.
Úspěchy se může pochlubit i fotbalový klub, kde jeho "A"mužstvo hraje Moravskoslezskou fotbalovou ligu. Velké úsilí je věnováno ve sportovní činnosti dětem a mládeži.
Pracovní příležitost využívají občané i z blízkého okolí především v MSA, a.s. Dolní Benešov zabývající se výrobou armatur a čerpadel, Štěrkovnách, spol. s r.o., která je výrobcem a dodavatelem vysoce kvalitních betonových směsí, štěrkopísků, písků,
lomového kamene a zámkové dlažby a u drobných podnikatelů.
Naše město může turistům nabídnout ubytování v ubytovně na Osadě míru a v Penzionu Herta, kde je i možnost stravování v restauraci.
K tomu ještě využití poklidných procházek okolní přírodou kolem rybníka a podél hrází, sportovního rybolovu a také možnost vyhlídkových letů na letišti v části Zábřeh.

Těšíme se na Vás.

GPS souřadnice
SŠ: 49° 55´ 15,35´´
VD: 18° 6´ 18,75´´

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

SOUŘADNICE WGS-84

  • Severní šířka: 49° 55´ 15.30¨
  • Východní délka: 18° 6´ 18.72¨

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
DALŠÍ INFORMACE: http://www.dolnibenesov.cz

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Markéta Mácová org. 56, 24.04.2003 v 14:28 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule