FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Trasa Branná - Hašova chata - Branná

Název trasy : Branná - Banjaluka - Volská louka -Vozka - Hašova chata - Alojzov - Branná
Typ: pěší
Náročnost: náročná
Čas.náročnost: celodenní
Restaurace: Branná - restaurace, Hášova chata, Alojzov
Délka: 19,5 km
Převýšení +815 m
Snížení -777 m
Nejnižší bod 600 m
Nejvyšší bod 1377 m

Příjezdové místo: Branná, vlak, trať č. 290, autobusy Brno - Šumperk - Jeseník, Praha - Jeseník
Výchozí místo: Braná - most pod železniční stanicí, parkoviště 100 m níže vpravo u silnice
Časový rozvrh: Branná, most - Banjaluka 1,5 km (1/2 hod) - Volská louka 4 km (1 1/2 hod) - Vozka 3,5 km (1 1/4 hod) - Hašova chata 1,5 km (1/2 hod) - Alojzovské louky 6 km (2 hod) - Branná, most 3 km (1 hod), celkem 19,5 km, 6 3/4 hodiny.

Náročnost: náročná trasa s dlouhým stoupáním na vrchol Vozky
Pozoruhodnosti: Branná - kostel, zámek, Vozka - bizarní skalisko, rozhledové místo

Popis trasy:
Nástupní trasa na hlavní hřeben začíná u centrální orientace na mostě pod železniční stanicí Branná. Vydáme se vlevo žlutě značenou cestou (souběh se zelenou značkou) proti proudu říčky Branné. Po krátké době se dostaneme k hájence Banjaluka. Zde opustíme zelenou značku a žlutě značenou cestou stoupáme lesem až k informačnímu místu Volská louka (1004 m). Z Volské louky se nám otevírají výhledy na masív Kralického Sněžníku a Šerák. lesními průseky a přes paseky dojdeme k rozcestí Nad Haškovou chatou (1228 m). Odtud v souběhu se zelenou značkou strmě stoupáme po lesní cestě až na rozcestí U Vozky (1360 m). Zde odbočíme vpravo na zeleně značenou cestu, kterou se dostaneme na vrchol Vozky (1377 m). Vrcholová skála je významnou krajinnou dominantou a váže se k ní řada pověstí. Nejznámější z nich hovoří o tom, že zde zkameněl vozka s povozem za trest, když za hladomoru podkládal pod kola vozu bochníky chleba. Vrchol a severní svahy Vozky jsou součástí národní přírodní rezervace. Z vrcholu Vozky je kruhový rozhled na Branensko, Staroměstsko, Králický Sněžník a na hlavní hřeben směrem k Pradědu. z vrcholu se vrátím stejnou cestou až na rozcestí Nad Hašovou chatou. Zde odbočíme prudce vlevo a zeleně značenou cestou přes potok Hučava stále klesáme až k informačnímu místu Josefová (812 m). Klesáním se dostaneme kolem chaty Geodézie Opava na Alojzovské louky a dále dojdeme do Předního Alojzova. Alojzov je osadou obce Branná v údolí Hučivého potoka. V letech 1830 - 1872 zde byla železářská huť. Z Předního Alojzova se nám otevře výhled do údolí Branné a na Králický Sněžník. Odtud klesáme zpět k mostu pod železniční stanicí Branná.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Sumperk.cz

Typ záznamu: Turistická trasa
AKTUALIZACE: Uživatel 1176 (Archivní záznam) org. 49, 08.02.2008 v 10:05 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule