FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Smědá

Pramení pod chatou Smědava v Jizerských horách, kde odvodňuje jejich západní a severní svahy. Až k Frýdlantu teče severozápadním směrem, za Frýdlantem se obrací k severu a tento směr zachovává až ke stární hranici s PLR, kterou překračuje u obce Ves. Povodí má plochu 275 km2, část Smědé na našem území měří 45 km, z toho je 39 km sjízdných.

Smědá má značný spád, který je ve sjížděném úseku vyrovnávám četnými jezy, jejichž nadrženou vodou využívají průmyslové závody. Jezy jsou bez propustí, většinou nesjízdné. Okolní krajina je převážně obydlená, od Bílého potoka až k Frýdlantu protéká Smědá stále obcemi: tvoří zde časté peřeje a kamenné prahy, které jí řadí k řekám, na něž je možno se vydat jen s uzavřenou lodí a se značnými vodáckými zkušenostmi.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE


Typ záznamu: Vodní tok
AKTUALIZACE: Markéta Mácová org. 2, 16.07.2003 v 09:56 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule