FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Boskovice [ Město nebo obec ]

Boskovice leží v překrásném prostředí Boskovické brázdy na úpatí Drahanské vrchoviny v nadmořské výšce 380 metrů. Dostupné jsou po silnici č.43 Brno-Svitavy, kterou zde křižuje silnice č.150 a vlakem po trati Brno-Česká Třebová.
Vzdálenost 40 km severně od krajského města láká Brňany trávit zde víkendy. Na své si zde přijdou rodiny s dětmi, jimž se nabízejí terény pro krátké procházky, ale i první cyklistické či běžkařské výlety.
Mládež zde najde řadu možností pro sportovní vyžití pod střechou i v přírodě, nabízí se i řada možností pro ty, kterým se nechce spát.
Město a jeho okolí oplývá množstvím příležitostí i pro pobyty seniorů - krátké i delší vycházky po městě a v okolních parcích a lesích, romantická posezení, vyhlídky.

Svým návštěvníkům Boskovice nabízejí vedle požitků z architektury památkové zóny množství informací o historii města, jeho vývoji a kulturním životě, sportovní vyžití pak nabízí areál v Červené zahradě, krytý plavecký bazén se saunou, centrum zábavy Modrá věž. Oprava zámeckého skleníku a rozšíření ubytovací kapacity vytvořily možnosti pro konference.
Velkému zájmu návštěvníků se těší westernové městečko, mezi hojně navštěvovaná místa patří i Lebišovo zahradnictví a rozsáhlé Arboretum Šmelcovna. Léčebné možnosti nabízí Středisko zdraví, sportovně-relaxační pobyty pro ženy připravuje CK Enko.
Celé okolí města je protkáno množstvím turistických tras a cyklotras, naučných stezek a stezek zdraví, ale i možností krátkých vycházek.

Zatímco severní a západní okolí Boskovic nabízí příjemné procházky otevřenou krajinou (300-450 metrů nad mořem) s krásnými výhledy na Boskovickou brázdu a Vysočinu, východní a jižní okolí (Drahanská vrchovina) má převážně kopcovitý terén v rozmezí 300-600 metrů nad mořem s překrásnými lesy plnými hub, borůvek, malin a ostružin. Nejvyšší vrchol Drahanské vrchoviny Skalky - 735 metrů nad mořem - leží 10 km od Boskovic. Při procházkách se otevírá nespočitatelné množství výhledů do krajiny.

V dostupné vzdálenosti (maximálně 20 km) se nabízí řada atraktivit, jako například Moravský kras, zámky Lysice, Rájec, umělé pískovcové jeskyně v Rudce, modrotisková dílna a Muzeum strašidel v Olešnici, poutní areál Kalvárie v Jaroměřicích, pivovar v Černé Hoře, rybářský ráj na vodní nádrži Letovice (Křetínce) či řada větrných mlýnů na kopcích Drahanské vrchoviny...
Boskovice v dějinách

Počátky rodu pánů z Boskovic, a tím zřejmě i samotného města, datují historici někdy do začátku 13. století. První písemná zmínka pochází z roku 1222, kdy je v listině Přemysla Otakara I. zmíněno jméno Jimram z Boskovic. Již v té době zřejmě stál hrad a trhová osada pod ním.
V roce 1484 měly Boskovice, původně poddanské městečko,12 konšelů, kteří se střídali každé čtyři týdny v úřadě purkmistra. Ten předsedal správním a soudním jednáním. Ke stvrzení svých rozhodnutí užívala města pečetě se znakem, nejstarší vyobrazení boskovického pochází z roku 1548. Boskovické městské právo podléhalo vrchnímu právu v Brně. Boskovice měly hrdelní právo od roku 1255. Popravovalo se na Šibeniční hůrce (za nemocnicí).
V roce 1463 získaly právo výročního trhu (na den sv. Víta). Právo druhého výročního trhu získaly v roce 1492 (pondělí po sv. Kateřině). Třetí výroční trh v roce 1570 (pondělí před sv. Václavem) a r. 1698 čtvrtý výroční trh po neděli Devítníku. Značnou část obyvatel městečka tvořili řemeslníci, příjmy měla obec z šenkování a vaření piva.
Městečko rostlo a postupně se stalo správním, ekonomickým i církevním střediskem oblasti. Na město byly Boskovice povýšeny v polovině 18. století.
Koncem 15. století zde vznikla židovská obec, která po roce 1848 tvořila samostatnou politickou obec a s křesťanskými Boskovicemi byla spojena do jednoho města v roce 1919.
V roce 1960 bylo správní sídlo okresu přesunuto politickým rozhodnutí do Blanska, což obyvatelé města nesli velmi těžce. V roce 2003 zde byl zřízen pověřený úřad.
Město má čtyři integrované obce - Bačov, Mladkov, Vratíkov a Hrádkov. Celkem v něm žije 11.304 obyvatel.

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 130, 19.09.2021 v 10:29 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule