FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Cestování na Greenways [ Cyklotrasa ]

Zelené stezky Greenways zpříjemňují životní prostředí a zlepšují mobilitu obyvatelům mnoha evropských a amerických měst. Jsou rovněž příležitostí pro rekreační a aktivní dovolenou.

Hledáte opravdový zážitek z dovolené na Greenways?

Navštivte Greenways Travel Club

Greenways Travel Club (GTC) je cestovní kancelář, poskytující služby na Greenways ve střední Evropě. Hlavní produkty GTC jsou Greenways Praha -Vídeň, Amber Trail Greenway (Jantarová stezka) z Krakova do Vídně a pobyt na Moravských vinařských stezkách.

GTC nabízí kompletní služby včetně volby trasy, zajištění ubytování, dopravy, pronájmu kol, průvodce, převozu zavazadel a dalších požadovaných služeb. Dovolenou na míru připravuje pro individuální zájemce nebo malé i větší skupiny.

GTC přispívá částkou 12% ze svého finančního obratu na rozvoj programu Zelené stezky Greenways. Program řídí Nadace Partnerství, která finanční prostředky rozděluje na projekty pro ochranu životního prostředí. Příjemci nadačních příspěvků jsou neziskové organizace pečující o kulturní přírodní dědictví a budující nové Zelené stezky. Turisté využívající služeb GTC mají možnost navštívit některé z těchto projektů a seznámit se s prací neziskových organizací. GTC a Nadace Partnerství tím přispívají k podpoře občanských aktivit a rozvoji šetrné turistiky podél Greenways.

Plánujete výlet na Zelené stezky Greenways sami?

Chcete si sami naplánovat jednodenní výlet, víkend nebo dovolenou na Greenways?
 1. Vyhledejte informace o konkrétní Greenways na jejich intertnetových stránkách. Najdete zde:
  • popis tras
  • doporučené výlety
  • databázi turistických cílu a služeb podél stezek
  • informace o zázemí
 2. Pořiďte si mapy a informační materiály v našem obchůdku Greenways.
 3. S požadavky na ubytování a zajištění dalších služeb se obraťte na Turistická informační centra podél stezek (kontakty jsou v databázi turistických cílů a služeb)
Chcete navštívit Grenways v zahraničí?
 1. Seznamte se s projekty Greenways přes internet. Stránky mnoha stezek naleznete na stránkách www.greenways.info
 2. Z nejlepších Greenways v Evropě Vám doporučujeme:

  Španělsko
  Ve Španělsku provozuje Nadace Španělských železnic více než 60 zelených stezek Vias Verdes sloužících cyklistům, pěším turistům, jezdcům na koních a dalším uživatelům. Stezky zatím vznikly na třetině ze 7.000 km opuštěných železničních tratích v této zemi. Podél zelených stezek byly přebudovány bývalé železniční stanice na hotely a pensiony, restaurace či informační centra. Vias Verdes protkávají území celého Španělska a zpřístupňují území nezatížená masovou turistikou. Nabízejí jedinečnou možnost kombinace aktivní a poznávací turistiky spojenou s prohlídkou historických míst a nezapomenutelných přírodních scenérií.

  Nadace Španělských železnic vydává průvodce po španělských zelených stezkách Guía de Vias Verdes, s navrženými trasami výletů, profily tras, mapami apod. (zatím jen ve španělštině), brožury o jednotlivých zelených stezkách jsou k dispozici v místních informačních centrech. Na většinu zelených stezek se dostanete i vlakem Více informací o zelených stezkách ve Španělsku získáte na webové adrese: www.viasverdes.com.

  Belgie
  Nezávislá sít klidných cest RAVeL (Réseau Autonome de Voies Lentes) v Belgii je projektem Valonské vlády a organizace Chemins du Rail. Cílem projektu je zachování a přeměna bývalých železničních tratí na stezky pro chodce, cyklisty, jezdce na koních či kolečkových bruslích, tedy bezmotorovou dopravu.
  Webové stránky ravel.wallonie.be obsahují mapy a itineráře jednotlivých stezek (RAVeL 1-4), které propojují celé území regionu Valoňsko. Zde si můžete objednat jednotlivé průvodce a mapy a dozvědět se o novinkách na stezkách RAVeL.

  Velká Británie
  Ve Velké Britanii se v současné době dobudovává Národní cyklistická síť (The National Cycle Network) stezek pro cyklisty a pěší, která by měla po svém dokončení v roce 2005 zahrnovat 10,000 mil. Asi třetina této sítě vede pro stezkách určených pro bezmotorovou dopravu, zbytek vede po cestách s menší frekvencí dopravy. Nositelem projektu je organizace Sustrans (zkratka pro udržitelnou dopravu), celý projekt je financován národní vládou a místní administrativou, nadacemi, podnikateli a z výnosů národní loterie.

  K nejznámějším projektům patří např. stezka od pobřeží k pobřeží (C2C). Sustrans vydává mapy, průvodce a další publikace, které si můžete objednat prostřednictvím www.sustransshop.co.uk.

 3. Více o Greenways ve světě se dozvíte:
Napište nám na Fórum Greenways nebo greenways@ecn.cz. Vaše zkušenosti a informace z cestování po Greenways předáme rádi všem dalším zájemcům.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://kmw.greenways.info

Typ záznamu: Cyklotrasa
AKTUALIZACE: Ivana Náplavová org. 2, 05.11.2003 v 16:12 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule