FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Brniště

První písemná zmínka o Brništi je z roku 1352, kdy obec vlastnil rod Blektů z Útěchovic. Od roku 1359 vykonával vrchnostenská práva pan Vaněk z Vartenberka.

O tři století později bylo Brniště rozděleno na několik statků, kde sídlili jejich majitelé - Blektové, Dlaskové a Lichtenšteinové. Blektové zde drželi statky až do 17. století.

První škola byla založena v roce 1634 a v roce 1842 byla vybudována nová trojtřídní škola, která spolu s kostelem a farou tvořila náves.

Od 19. století má obec vlastní poštu, později telegraf a četnickou stanici. Od roku 1900 je Brniště spojeno s okolím železnicí.

K Brništi byly připojeny osady Jáchymov a Hlemýždi. V roce 1980 byly k Brništi připojeny obce Luhov a Velký Grunov. Obce Luhov a Velký Grunov se v pramenech objevují v roce 1544.

Jméno Brniště má základ ve slově bláto, Luhov - luh, háj a Velký Grunov - zelená planina.

Brniště je v současnosti sídlem samosprávy také pro obce Luhov a Velký Grunov, s celkovým počtem
obyvatel 1 350.

Převládá zde zemědělská výroba v místním zemědělském družstvu, zpracování zemědělských produktů, výroba krmných směsí pro zvířata (Brasa Bohemia Safari), chov krůt, výroba kysaného zelí Samir.

Je zde i několik menších provozů - zinkovna (Apollo metal), zpracování dřeva - pila, truhlářství, montují se zde lustry (Glass metal).

Dále zde živnostníci podnikají v mnoha dalších odvětvích - obchodní činnosti, pohostinství, elektro, instalatérství, stavebnictví, malířství....

LOKALIZACE


Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 16.04.2004 v 08:48 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule